Connect with us

Aktuality

S výberom strednej školy pomôže žiakom výstava

Published

on

Reklama
Reklama

Stredné školy nielen z trnavského regiónu sa budú počas dvojdňovej výstavy s nývom Kam na strednú v utorok 1. a v stredu 2. decembra prezentovať v Mestskej športovej hale v Trnave. Návštevníkom ukážu to najzaujímavejšie zo svojho portfólia a predstavia možnosti, ktoré ich študenti majú. Výstava má za cieľ pomôcť žiakom základných škôl a ich rodičom v správnom výbere ďalšieho štúdia.

Cieľom organizátorov je prilákať na výstavu nielen žiakov, ale aj ich rodičov, ktorí by v tomto dôležitom rozhodnutí mali stáť pri svojich deťoch, podporiť ich, a tiež usmerniť. „Rodič sa na výber strednej školy pozerá inak, pragmatickejšie. Deti si strednú školu často vyberajú podľa toho, kam idú ich kamaráti. Samé totiž nemusia mať v tomto štádiu života jasnú predstavu o tom, kam sa chcú ďalej uberať,“ vysvetlil Miroslav Koleník zo spoločnosti ConsultSK, ktorá výstavu organizuje v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť ZF Slovakia, ktorá sama bude hľadať na tejto akcii budúcich študentov pre svoje odbory v duálnom vzdelávaní. ZF Slovakia je jedným z dôležitých zamestnávateľov v trnavskom ale aj levickom regióne. Verí, že na výstave nájde svojich budúcich zamestnancov, ktorí začnú svoju kariéru ako študenti cez duálne vzdelávanie v odboroch ako nástrojár, mechanik nastavovač alebo mechanik špecialista automobilovej výroby. Práve v duálnom vzdelávaní vidia zamestnávatelia jednu z ciest, ako si získať a vychovať nových zamestnancov. Študent na druhej strane získava štúdiom v duáli možnosť rôznych typov štipendií a pripravuje sa priamo pre budúceho zamestnávateľa.

Práca a kariéra v Trnave 2014

Reklama

Výstava ale nebude zameraná len na stredné školy s technickými smermi. Pozvaní budú zástupcovia rôznych odborov – gastronómie, poľnohospodárstva, dopravy, priemyslu, no tiež gymnáziá a umelecké školy. Okrem praktických informácií sa budú pred očami návštevníkov prezentovať aj autenticky. Ich študenti predstavia projekty, ktoré sami vytvorili počas praxe, a tiež zručnosti, ktoré počas štúdia nadobudli. „Ľudia budú môcť vidieť napríklad to, ako pracuje 3D tlačiareň, barmani im pripravia miešané nápoje, poľnohospodári na výstavu prinesú exotické zvieratá. Všetky stredné školy, ktoré oslovujeme, podnecujeme k tomu, aby prišli pred návštevníkov s niečím výnimočným, hmatateľným a zaujímavým,“ povedal Koleník.

mp-12-04-13-102918Výstava Kam na strednú má tiež poskytnúť reálny obraz o tom, ako absolventi stredných škôl fungujú v praxi. Mnohé študijné smery sú totiž podceňované a neatraktívne, pretože si ľudia prácu v nich predstavujú ako fyzicky príliš náročnú, v reále pritom zamestnanci pracujú so sofistikovanými zariadeniami. „A to je ďalší náš cieľ, ktorý veríme, že sa nám podarí naplniť. Búrať predsudky o jednotlivých študijných odboroch a povolaniach, v ktorých sa ich absolventi uplatnia,“ objasnil Koleník.

Od stredných škôl, ktoré organizátori na výstavu pozvali, dostali pozitívnu spätnú väzbu. Podujatie prinesie žiakom a ich rodičom možnosť nájsť zaujímavých adeptov na štúdium pod jednou strechou. „Riaditelia kvitujú, že dostanú priestor na prezentáciu, ktorá je podobná ako na ich Dňoch otvorených dverí. Práve preto očakávame veľký záujem stredných škôl o túto výstavu,“ dodal Koleník.

Súčasťou podujatia bude i výstava Knihy a hračky, v rámci ktorej prídu do mestskej športovej haly viacerí vystavovatelia kníh, publikácií a hračiek. Predstavia sa tiež známi slovenskí autori. Svoju účasť prisľúbil napríklad Daniel Hevier. S prípravou programu pomáha organizátorom aj Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.

Zdroj a foto: Tlačová správa organizátora, archív PNky

Populárne články