Connect with us

Aktuality

Roky skrytá fontána pri Slovane uzrela svetlo sveta

Published

on

Reklama
Reklama

Unikátne dielo architekta Kvapila celé dekády zarastalo náletovou zeleňou, ktorú nedávno odstránili. V prístupe k fontáne a vzácnym sochám bráni ešte plot.


[singlepic id=21361 w=320 h=240 float=right]
Obnoviť pamiatku zapísanú v zozname nehnuteľných pamätihodností mesta navrhol vo februári na zasadnutí Kultúrnej a názvoslovnej komisie MsZ riaditeľ Balneologickéo múzea Vladimír Krupa. Veci sa pohli a neprehľadný porast v okolí fontány prednedávnom vyklčovali. V prístupe k fontáne bráni ešte vysoký plot.

Priamo pred vchodom do hotela Slovan sa kedysi nachádzal obľúbený priestor na posedenie a oddych. Jeho dominantou bola fontána s obdĺžnikovým bazénom, barokovými sochami a balustrádami. Zbytky jedného zo stĺpikových ozdobných zábradlí sú z juhozápadu prístupné dodnes, ostatné súčasti v minulosti vyhľadávaného miesta skrýva vysoký kovový plot.

[singlepic id=21364 w=320 h=240 float=left]Fontána by pritom mohla byť súčasťou mestského parku a skrášliť okolie hotela Slovan. O revitalizácii tohto priestoru odporučila primátorovi rokovať so zástupcami kúpeľov kultúrna komisia mestského zastupiteľstva. Cieľom bolo odstránenie plota, ošetrenie zelene, odstránenie náletových drevín a kontrola cenných pieskovcových plastík. Tie pochádzajú z kaštieľa v Kráľovej pri Senci, rovnako ako sochy antických bohov stojace pred hotelom Thermia Palace.

Reklama

Koncom septembra zmizol spoza plota hustý porast, cez ktorý nebolo možné zbytky fontány ani zahliadnuť. Sprístupnenie fontány verejnosti však zatiaľ nikto nepotvrdil. Žiadne nové informácie nemá predseda Kultúrnej a názvoslovnej komisie MsZ Martin Valo ani hovorkyňa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany Jana Štefečková-Beňačková.

[nggallery id=1179]

Populárne články