Connect with us

Aktuality

Rez na hlavu je u niektorých stromov prípustný

Published

on

Reklama

Laikov i odborníkov počas uplynulého týždňa šokovali doslova vyholené stromy neďaleko hotela Park. Tento zásah nemajú na svedomí Služby mesta Piešťany, ale podobný zostrih našli naši čitatelia aj na Poštovej ulici.

MP 03-24-14 107652

Reklama

Ide o dreviny rodu katalpa, o ktoré sa starajú zamestnanci SMP. Laickej verejnosti sa radikálny rez nepáči podobne ako zásah do vývoja stromov pred hotelom Park.

„Takýto rez predmetné stromy znášajú bez problémov, koruny sa znova vytvoria a zahustia,“ vysvetľuje odborník zo Služieb mesta Piešťany Andrej Cibalík. Hlavne v lete, keď sú dreviny v liste sa podľa jeho slov často stávalo, že sa odlomila časť koruny a poškodila aj kmeň, preto pristúpili k orezu.

Reklama

Katalpy sú podľa jeho slov vyšľachtené tak, aby vytvárali korunu guľovitého tvaru. „Všetky konáre vyrastajú z jedného miesta a strom vytvára hustú korunu bez terminálneho vrcholu. Zrezaním na hlavu sa strom opätovne zregeneruje a znovu vytvorí korunu.“

S tým súhlasí aj predsedníčka komisie pre životné prostredie mestského zastupiteľstva a krajinná architektka Eva Wernerová. Podľa jej slov ide o kultivar s veľmi ťažkou „hlavou“. Pripomína však, že pri výsadbe zelene je ideálne vybrať taký úzky kultivar, aby na ulici ničomu nevadil a nebolo doň treba vôbec zasahovať.

Autor: mp

Populárne články