Connect with us

Aktuality

Vynovená Elektrárňa Piešťany otvorí svoje brány v máji

Published

on

Reklama

Ešte pred dokončením prvej etapy získal projekt niekoľko medzinárodných ocenení. V pamiatkovo chránenej stavbe na Staničnej ulici vzniká priestor, ktorý bude na slovenské pomery unikátny.

elektraren-27

Reklama

Otvoriť by ho chceli koncom mája, keď sa v našom meste uskutoční 8. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Na diskusii Riešenia pre Piešťany: Vážime si pamiatky? to povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.

ZSE je majiteľom bývalej dieslovej elektrárne, ktorá sa na základe návrhu dvoch mladých architektov mení na multifunkčný priestor. Doteraz tam bolo preinvestovaných 2,2 mil. eur.

Reklama

„Po dokončení to bude trojpodlažná budova,“ povedal Ján Orlovský – Piešťanec, ktorý opravu pamiatky inicioval. Dolné poschodie muselo byť podľa jeho slov novo vybudované. Budú tam sklady a sociálne zariadenia. Pôvodná hala poslúži na koncerty, prípadne výstavy a nad ňou sa našiel priestor pre zasadaciu miestnosť a kancelárie.

„Ak sa nám zámer podarí dotiahnuť do konca, permanentnú výstavu venovanú energii umiestníme v bývalých garážach a túto pamiatkovú budovu budeme využívať na dočasné výstavy. Vnímame to ako spoločenský priestor pre mesto,“ pokračoval hovorca ZSE.

Ďalej dodal, že existuje dobrá spolupráca s kultúrnymi centrami ako Dunaj, Stará tržnica a Stanica Žilina – Záriečie. Vie si predstaviť, že by sa k ich bohatým aktivitám mohla pridať aj Elektráreň Piešťany.

Rovnako ho zaujali podujatia v klube ŽiWell, kde sa uskutočnila diskusia zo série Riešenia pre Piešťany organizovaná občianskym združením Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Elektrárňa a perspektívne Kolonádový most tam boli spomínané ako príklady piešťanských pamiatok, ktoré majú svetlú budúcnosť. Napríklad s hotelmi Slovan a Lipa to tak ružovo nevyzerá. Debate sa budeme viac venovať v jednom z nasledujúcich článkov.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články