Connect with us

Aktuality

Púť k Rotunde sv. Juraja priviedla množstvo ľudí

Published

on

Reklama

Púť k Rotunde sv. Juraja, ktorá sa tradične koná na konci apríla, prilákala do hôr nad Nitrianskou Blatnicou aj tento rok množstvo ľudí. Okolie kostolíka z predcyrilometodských čias i lúka Púšť praskali v nedeľu 29. apríla vo švíkoch. Sv. omšu pri príležitosti sviatku sv. Juraja celebroval  vojenský ordinár biskup Mons. František Rábek. Popoludní v kultúrnom programe vystúpila aj speváčka Sima Martausová.

Reklama

Kultúrny program sa konal pri príležitosti udelenia ceny „Fénix“ – Kultúrna pamiatka roka 2016 a taktiež stanovenia veku rotundy. Rotunda sv. Juraja v nad Nitrianskou Blatnicou je najstaršia v strednej Európe. Vek okna, ktoré sa našlo pri nedávnej rekonštrukcii historickej pamiatky, skúmali odborníci z viacerých vedeckých inštitúcií. Zhodujú sa, že rotunda je asi z roku 830, plus mínus 40 rokov, čo znamená, že bola pravdepodobne postavená ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

V programe vystúpili mužský spevácky zbor Mužáci Moravia, pesničkárka Sima Martausová a ľudová hudba Bojňáci.  Na lúke Púšť sa počas celého dňa konal Svätojurský jarmok a deti zabávali pri Lesnej pedagogike.

Reklama

-red- Foto: Eduard Budke

Populárne články