Úvod Bleskovky Svätojurajská púť k rotunde nad N. Blatnicou už v nedeľu

Svätojurajská púť k rotunde nad N. Blatnicou už v nedeľu

REKLAMA
OLANO Volby 2020

Svätojurajská púť k Rotunde sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici sa uskutoční v nedeľu 29. apríla. Sv. omšu prenášanú televíziou so začiatkom o 10.00 celebruje nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Počas víkendu sa uskutočnia ja Dni obce.

Svojho patróna si na tejto púti si tradične uctievajú aj skauti, organizovaním nočného pochodu „na Jurka“. Počas neho si skúšajú orientáciu v lese po tme a prekonávajú svoj strach. Skautov čakajú už v sobotu aj Oblastné skautské preteky, ktoré sa uskutočnia pri rotunde.

REKLAMA
Participativny rozpocet 1

Sv. Juraj je symbolom rytierstva, šľachetnosti a nezištnej obetavosti. Stal sa ochrancom rytierskeho stavu, drží patronát nad anglickým kráľovstvom a je aj patrónom skautov.

Kruhová kaplnka sv. Juraja je miestom stretnutia veriacich už od roku 1530. Tradíciu neprerušil ani komunistický režim. Stojí na základoch rotundy z čias Veľkej Moravy, kedy bol v jej okolí veľmožský dvorec, podobný tomu na Kostolci. Vznik stavby je datovaný na 1. tretinu 9. storočia. O záchranu tejto starorománskej pamiatky sa stará občianske združenie Rotunda Jurko. Kaplnka pred pár rokmi prešla rekonštrukciou. Svätojurajskej púte, ktorá vedie krásnou prírodou Považského Inovca sa pravidelne zúčastňujú tisícky veriacich zo širokého okolia.

-inf-, Zdroj: www.rotundajurko.sk, www.nitrianskablatnica.sk, ilustr. foto: E. Budke

REKLAMA