Connect with us

Aktuality

Príčina masového úhynu rýb je zatiaľ neznáma

Published

on

Reklama

Desiatky uhynutých rýb sa minulý piatok (10. júna) objavili na brehoch Váhu a Sĺňavy. Príčinou bol nízky obsah kyslíka vo vode, ale nikto zatiaľ nevie, čo ho spôsobilo. Mohlo to byť vyplavenie čističky odpadových vôd alebo postreky, ktoré dážď zmyl do rieky. Rybári zatiaľ spôsobené škody nevedia odhadnúť.

[singlepic id=14976 w=320 h=240 float=left]Prvé príznaky úhynu spozorovali pracovníci Povodia Váhu vo štvrtok 9. júna popoludní. „Mŕtve ryby išli dolu prúdom, niečo sa síce pochytalo okolo brehov, ale momentálne ani nevieme koľko ich uhynulo,“ povedal Martin Lipka z Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Piešťany.

Reklama

„Bol som v piatok na vode a toľko skapatých rýb, čo bolo vo Váhu som ešte nikdy nezažil. Nerobil by som paniku, kebyže nevidím toľko mŕtvych rýb. Mám pocit, že som ich toľko za celý život nevidel,“napísal do redakcie jeden z piešťanských vodákov. Mnoho ich ešte môže byť pod hladinou.

Telá rôznych druhov rýb na Sĺňavu doplavilo z úseku rieky medzi Novým Mestom nad Váhom a Hornou Stredou. Prípad preto spadá pod Slovenskú inšpekciu životného prostredia v Žiline. „Podľa správy od inšpekcie bol príčinnou nedostatok kyslíka. Inšpektori odobrali vzorky vody aj rýb. Pokiaľ nebudú výsledky z laboratórií, nebudeme vedieť, prečo vo vode chýbal kyslík,“ vysvetlil Martin Lipka.

Reklama

[singlepic id=14977 w=320 h=240 float=right]Príčinou môže byť aj to, že počas výdatných zrážok vyplavilo čističku v Novom Meste nad Váhom, uviedol piešťanský rybár, ktorý nechcel byť menovaný. Vedúci čističky Miloš Michalovič sa k problému nevyjadril: „Nemôžem to vôbec komentovať,“ a odkázal nás na riaditeľku Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti, ktorú sa nám dnes nepodarilo zastihnúť v kancelárii a vraj aj zajtra bude služobne mimo.

Výsledky z laboratórií Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v Žiline budú známe najskôr o týždeň. „Čakáme na protokol z analýz, aby sme sa vedeli zorientovať. Vo vode bol zaznamenaný znížený obsah rozpusteného kyslíka a povlak hnedej farby na hladine, ktorý sme tiež odobrali. Nemal však charakter ropných látok ani to nezapáchalo,“ povedala Gabriela Ganse, vedúca Odboru inšpekcie ochrany vôd SIŽP. Na otázku, čo mohlo spôsobiť zníženie obsahu kyslíka vo vode odpovedala: „Všetky látky schopné oxidácie spôsobujú to, že sa vo vode znižuje obsah kyslíka, to je jedno, či ide o chemickú alebo biologickú látku.“

Martin Lipka z Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Piešťany si pamätá, že podobný úhyn rýb zaznamenali pred štyrmi rokmi. Príčinou bol tiež nedostatok kyslíka, ale čo ho spôsobilo vtedy nezistili ani pomocou výsledkov z laboratórií.

[nggallery id=817]

Autor: Martin Palkovič Foto: T. Hudcovič

Populárne články