Connect with us

Aktuality

Cez Česko-Slovensko na velocipéde pre deti

Published

on

Reklama
Reklama

Peletón cyklistov podporujúcich onkologicky choré deti mal svoju šiestu zastávku v Piešťanoch. Bratia Hochschornerovci, spevák Martin Babjak aj herec Ivan Vojtek prišli na bicykloch na Námestie slobody 13. júna podvečer. Lídrom peletónu je Josef Zimovčák, ktorý na vysokom velocipéde plánuje prejsť celých 1619 km. Zo západočeského mesta Aš do východoslovenskej Novej Sedlice.

V Piešťanoch skončila šiesta etapa celej trasy benefičného podujatia Na bicykli deťom 2011. Cyklistov tu privítali ľudia, ktorí išli náhodou okolo aj primátor Remo Cicutto. Kúpou trička alebo náramku, mohol každý prispieť občianskemu združeniu, ktoré v neľahkých chvíľach pomáha deťom aj ich rodičom.

[singlepic id=14989 w=320 h=240 float=right]Doteraz prešli cyklisti takmer 900 kilometerov. Najviac náročné to bolo pri výstupe na Praděd – najvyšší bod cesty. Tento úsek meral 180 kilometrov a za deň museli účastníci prekonať veľké prevýšenie. Popasovali sa pri tom aj s rojom včiel. „Človek musí do tých pedálov zašliapnuť niekoľko desaťtisíckrát. Ale išlo sa mi dobre, pretože to rozhodnutie je na každom z nás, takže pre mňa to bolo fajn,“ povedal Josef Zimovčák, mnohonásobný majster sveta v jazde na vysokom bicykli. Vyskúšal si ho už v roku 1972. „Vtedy som ešte nevedel, že to bude moja osudová športová disciplína.“

Vrelý vzťah k športu má aj herec Ivan Tuli Vojtek. Ako povedal, malých onkologických pacientov, by podporil akokoľvek: „Cyklistika patrí medzi moje obľúbené športy, ale keby išlo o modernú gymnastiku alebo akvabely, tak nezaváham ani sekundu.“ Pracovné povinnosti mu dovoľujú zúčastniť sa iba dvoch úsekov, ale dnes stihol navštíviť aj detskú onkológiu. „Mne aj slza vypadla. Až tam si človek uvedomí, že zdravie je najdôležitejšie. Môžete mať majetky akékoľvek…“

Reklama

[singlepic id=14988 w=320 h=240 float=left]

Operný spevák Martin Babjak sa tento rok rozhodol, že prejde celú slovenskú časť trasy. „Je to športový výkon na amatérov dosť extrémny, ale tempo nie je vysoké. Nie je to závod, takže nemusí človek ťahať ako o dušu,“ povedal Martin Babjak.

Cieľom cesty je podporiť občianske združenie, ktoré pomáha deťom a rodičom prekonať fyzické a psychické následky onkologických ochorení. „Ide nám o to, aby sa to dostalo do povedomia ľudí, aby každý trochou prispel k tomu, aby sa situácia zlepšila,“ vysvetlil svoju účasť v peletóne Peter Hochschorner.

 

Prispieť môže každý pomocou darcovskej SMS. Stačí poslať text DMS PREZIVOT na číslo 877. Hodnota správy je 1 euro.

[nggallery id=818]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články