Connect with us

Aktuality

Prednádražie bude zelenšie, mesto naň získalo eurofondy

Published

on

Reklama
Reklama

Skrášľovanie verejných priestranstiev, revitalizácia vnútroblokov, nové parky. Na takéto projekty mohli získať mestá a obce finančné prostriedky z eurofondov. Agrorezort vyhodnotil druhé kolo výzvy zameranej na zelenú infraštruktúru a schválil 20 projektov za 6,5 milióna eur. Z nich sa 75-tisíc eur ušlo aj Piešťanom.

Projekt rieši sadové úpravy na sídlisku Prednádražie na zelených plochách okolo bytových domov 59 až 69. Dokumentáciu spracovávala Ing. Soňa Švecová v roku 2014 pričom už vtedy bolo skonštatované, že dreviny v lokalite majú okolo 50 rokov a najmä stav krátkovekých stromov a kríkov je nevyhovujúci.

Pri inventarizácii bolo vyhodnotených 379 stromov a 419 ks kríkov. Na výrub bolo navrhnutých 57 kusov drevín a 214 m2 krovitých porastov. Ide o dreviny v zlom zdravotnom stav, dreviny nevhodne zasadené, zdeformované, preschnuté, rastúce v prehustených výsadbách bez perspektívy ďalšieho rastu. Zostávajúce dreviny budú v rámci projektu odborne arboristicky ošetrené.

Na výsadbu je navrhnutých 183 drevín z toho 92 ihličnanov a 91 listnatých stromov, vysádzať sa bude aj 75 kusov kríkov.  Cieľom je vytvoriť zaujímavé ucelené skupiny stromov doplnené kríkmi, ktoré vytvoria zaujímavé zákutia medzi bytovými domami a podporia hygienickú funkciu zelene.

Reklama

V rámci projektu sú navrhnuté na výmenu všetky jestvujúce lavičky v počte 12 ks, ktoré budú doplnené o 31 ks nových atypických lavičiek na zlepšenie obytnosti exteriéru v tejto lokalite. Celkové náklady projektu sú 88-tisíc eur, čiže mesto sa na ňom bude podieľať spolufinancovaním 13-tisíc eur.

-th- Zdroj: TS Ministerstvo pôdohodpodárstva SR, www.piestany.sk        Ilustr. foto.

Populárne články