Connect with us

Aktuality

Potraviny zadarmo? Štát pracuje na zákonnej norme

Published

on

Reklama

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky pracuje na zákonnej norme, ktorá bude umožňovať predajcom darovať potraviny po prekročení dátumu minimálnej trvanlivosti. Podľa článku zverejneného portálom sme.sk informáciu uviedla ministerka Gabriela Matečná po stredajšom rokovaní vlády. Zmena by mala prísť najskôr v lete a potraviny, ktoré museli doteraz prevádzkovatelia obchodov likvidovať, budú môcť rozdať. 

Ešte koncom apríla informovala Asociácia spotrebiteľov Slovenska, že potraviny skladované podľa noriem nie sú nebezpečné ani určitú dobu po dátume minimálnej trvanlivosti. Slovenská aliancia moderného obchodu žiadala, aby sa prehodnotila definícia potravín v legislatíve. Slovensko je totiž jednou z dvoch členských krajín Európskej únie, ktorá hodnotí potraviny po skončení trvanlivosti ako nebezpečné.

Reklama

Laboratórne skúšky vybraných trvanlivých potravín, ktoré si dala urobiť Asociácia slovenských spotrebiteľov, sa uskutočnili v dvoch termínoch. Prvýkrát v deň končiaceho sa dátumu ich minimálnej trvanlivosti, ktorý je na trvanlivých potravinách označovaný ako „Minimálna trvanlivosť do“ a potom tri mesiace po tomto dátume. V obidvoch prípadoch laboratórne skúšky preukázali zdravotnú bezpečnosť, aj chuťovú a kvalitatívnu stálosť testovaných potravín. Išlo teda zásadne o trvanlivé potraviny, nazývané často aj ako suché potraviny, ako je fazuľa, tarhoňa, rezance, lúpané paradajky v konzerve, krekry a rôzne trvanlivé potraviny v prášku, ktoré ľudia v domácnostiach bežne skladujú.

V roku 2015 iba obchodné reťazce združené v Slovenskej asociácii moderného obchodu alebo skrátene SAMO (Billa, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco) museli spolu zlikvidovať takmer 15 tisíc ton potravín. Išlo pritom prevažne o trvanlivé produkty ako múka, cestoviny, cukrovinky, či nápoje, ktoré boli zdravotne nezávadné. Negatívom takejto praxe je nadmerná tvorba potravinového odpadu na Slovensku, čo je v porovnaní napríklad s Českou republikou takmer dvojnásobok a je porovnateľná s Maďarskom, ktoré má raz toľko obyvateľov. V týchto krajinách sa potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti môžu za stanovených podmienok ďalej darovať aj predávať.

Reklama

Kým v roku 2013 členovia Slovenskej asociácie moderného obchodu darovali spolu potraviny v hodnote 425 tisíc eur, v roku 2014 to už bolo viac ako dvojnásobok, 905 tisíc eur. V roku 2015 darovali obchodné reťazce združené v SAMO potraviny v rekordnej hodnote 1,2 milióna eur.

-lt/Zdroj: SITA, Denník SME, Slovenská aliancia moderného obchodu/Foto: archív charitatt.sk

Populárne články