Úvod Aktuality Potraviny zadarmo? Štát pracuje na zákonnej norme

Potraviny zadarmo? Štát pracuje na zákonnej norme

REKLAMA

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky pracuje na zákonnej norme, ktorá bude umožňovať predajcom darovať potraviny po prekročení dátumu minimálnej trvanlivosti g마켓 다운로드. Podľa článku zverejneného portálom sme.sk informáciu uviedla ministerka Gabriela Matečná po stredajšom rokovaní vlády previous version of Android Studio. Zmena by mala prísť najskôr v lete a potraviny, ktoré museli doteraz prevádzkovatelia obchodov likvidovať, budú môcť rozdať. 

Ešte koncom apríla informovala Asociácia spotrebiteľov Slovenska, že potraviny skladované podľa noriem nie sú nebezpečné ani určitú dobu po dátume minimálnej trvanlivosti Doosan Bears Supporter Download. Slovenská aliancia moderného obchodu žiadala, aby sa prehodnotila definícia potravín v legislatíve. Slovensko je totiž jednou z dvoch členských krajín Európskej únie, ktorá hodnotí potraviny po skončení trvanlivosti ako nebezpečné Russian Fishing 4.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Laboratórne skúšky vybraných trvanlivých potravín, ktoré si dala urobiť Asociácia slovenských spotrebiteľov, sa uskutočnili v dvoch termínoch Eureka download. Prvýkrát v deň končiaceho sa dátumu ich minimálnej trvanlivosti, ktorý je na trvanlivých potravinách označovaný ako „Minimálna trvanlivosť do“ a potom tri mesiace po tomto dátume 삼성 올 쉐어 pc 다운로드. V obidvoch prípadoch laboratórne skúšky preukázali zdravotnú bezpečnosť, aj chuťovú a kvalitatívnu stálosť testovaných potravín. Išlo teda zásadne o trvanlivé potraviny, nazývané často aj ako suché potraviny, ako je fazuľa, tarhoňa, rezance, lúpané paradajky v konzerve, krekry a rôzne trvanlivé potraviny v prášku, ktoré ľudia v domácnostiach bežne skladujú 윈도우10 엣지 다운로드.

V roku 2015 iba obchodné reťazce združené v Slovenskej asociácii moderného obchodu alebo skrátene SAMO (Billa, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco) museli spolu zlikvidovať takmer 15 tisíc ton potravín Hackers Shintoik mp3. Išlo pritom prevažne o trvanlivé produkty ako múka, cestoviny, cukrovinky, či nápoje, ktoré boli zdravotne nezávadné. Negatívom takejto praxe je nadmerná tvorba potravinového odpadu na Slovensku, čo je v porovnaní napríklad s Českou republikou takmer dvojnásobok a je porovnateľná s Maďarskom, ktoré má raz toľko obyvateľov old version of Manicam. V týchto krajinách sa potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti môžu za stanovených podmienok ďalej darovať aj predávať.

Kým v roku 2013 členovia Slovenskej asociácie moderného obchodu darovali spolu potraviny v hodnote 425 tisíc eur, v roku 2014 to už bolo viac ako dvojnásobok, 905 tisíc eur html5 player 다운로드. V roku 2015 darovali obchodné reťazce združené v SAMO potraviny v rekordnej hodnote 1,2 milióna eur.

-lt/Zdroj: SITA, Denník SME, Slovenská aliancia moderného obchodu/Foto: archív charitatt.sk

REKLAMA