Connect with us

Kultúra

Na festivale Pohoda 2016 aj Róisín Murphy, organizátori uvažujú o kyvadlovke z Piešťan

Published

on

Reklama

Rádio_FM podobne ako po uplynulé roky pripravilo vo svojich priestoroch v stredu 18. mája Pohoda deň_FM. Okrem živých vystúpení kapiel, ktoré odohrajú svoje koncerty počas 20. ročníka festivalu Pohoda, boli predstavené ďalšie mená vystupujúcich. Zostavu obsahujúcu The Prodigy, Sigur Rós či Parov Stelar doplní írska speváčka Róisín Murphy, známa z kapely Moloko a priekopník turntablismu a trip-hopu DJ Shadow. V line-upe nebudú chýbať ani Jana Kirschner, David Koller, Bjarki a mnohí ďalší. Na Pohode pribudne aj nový krytý stage Red Bull Music Academy. Projekt, ktorý spája hudobných nadšencov cez vystúpenia umelcov, prednášky a workshopy, bude vďaka Pohode vôbec po prvý raz na Slovensku i v Česku. Organizátori uvažujú v prípade záujmu o kyvadlovej doprave z Piešťan.

RÓSÍN MURPHY
Róisín Murphy sa preslávila v deväťdesiatych rokoch ako speváčka kapely Moloko svetoznámymi hitmi „Sing it Back“ či „The Time is now“. Po rozpade kapely sa vydala na sólovú dráhu, ktorá jej priniesla uznanie kritikov a pozíciu prvej dámy elektro-popu. Róisín svojim extravagantným módnym vkusom vydláždila cestu speváčkam ako Lady Gaga. Jej tretí štúdiový album Hairless Toys produkoval partner Jany Kirschner Eddie Stevens. Album bol nominovaný na Mercury Prize, na Metacritic si udržal priemer hodnotení 80% a The Guardian o ňom píše ako o čistej podnecujúcej elegancii.

Reklama

DJ SHADOW
DJ Shadow je priekopníkom inštrumentálneho hip-hopu, turntablismu, trip-hopu a samplingu. Pri tvorbe si vyberá z bohatej zvukovej banky a osobnej zbierky vyše 60 tisíc nahrávok. Magazín Time zaradil jeho album Endtroducing medzi 100 najlepších albumov všetkých čias a Pitchfork na siedme miesto rebríčka 100 najlepších albumov 90-tych rokov. Album je tiež v Guinessovej knihe rekordov ako prvý kompletne samplovaný album. 6. júla 2015 začal pracovať na piatom sólovom albume, ktorý vydá 24. júna. O dva týždne neskôr ho spolu s ďalšími skladbami predvedie návštevníkom Pohody.

IMG_9281_resizeJANA KIRSCHNER
Jana Kirschner je v súčasnosti najoceňovanejšia a najúspešnejšia slovenská speváčka a skladateľka. Jej piesne i albumy si získali v rovnakej miere poslucháčov alternatívnejšej hudby či stredného prúdu. Čo môžeme očakávať od jej vystúpenia na našom festivale naznačujú aj jej slová po koncerte na Pohode v roku 2012: „Ja si myslím, že Pohoda má vychované obecenstvo, ktoré sa nechá rado prekvapiť a majú radi, keď interpret donesie niečo nové… pre týchto ľudí sa každá slovenská kapela snaží pripraviť čo najlepší program.“

Reklama

IMG_9288_resize

DAVID KOLLER
David Koller má za sebou mimoriadne úspešný rok. V marci 2015 vydal album ČeskosLOVEnsko a v apríli tohto roka si aj vďaka nemu odniesol z aktuálnych cien českej hudobnej akadémie Anděl tri sošky: pre najlepšieho speváka, najlepší album a pre skupinu štvrťstoročia (Lucie). Nové veci spoločne s najväčšími hitmi predstaví aj na Pohode 2016.

BJARKI
Bjarki je islandský techno DJ, ktorý patrí pod label Niny Kraviz Trip. Minulý týždeň cez neho vydal tri LP, ktoré obsahujú 41 trackov. Preslávil sa skladbou „I Wanna Go Bang“, ktorá bola najhranejšou piesňou minulého leta na tanečných scénach. V auguste 2015 ho magazín Rollingstone zaradil do svojho výberu: 10 New Artists You Need to Know.

RED BULL MUSIC ACADEMY
Ikonickú karosu Red Bull Tour Bus tento rok nahradí väčší a hlučnejší Red Bull Music Academy stage. Ten predstaví interpretov svetobežnej série hudobných workshopov Red Bull Music Academy, ktorých hlavnou myšlienkou je podporovať hudobnú kreativitu a tých, ktorí dnes výrazne ovplyvňujú aktuálne dianie v hudobnom priemysle. Na Red Bull Music Academy stage sa predstavia: DJka londýnskeho rádia BBC Radio 1, ktorá bola historicky prvým hosťom série Boiler room Josey Rebelle, producent Koreless zo známeho labelu Young Turks, R&B hviezda pôvodom z Iránu Sevdaliza, ostatná reprezentantka Čiech a Slovenska na Academy v Tokiu Never Sol, mysteriózny projekt speváčky Katarzie a Martina Valihoru a mnoho ďalších. Hudobná časť bude doprevádzaná vizuálnym konceptom Michaely Chmelíčkovej.

PRÍMESTSKÁ DOPRAVA
Okrem nových foriem ubytovania ponúknu organizátori na dvadsiatej Pohode aj ďalšiu alternatívu dopravy. Pohodová prímestská doprava spojí trenčianske letisko s Trenčianskymi Teplicami. Autobus privezie návštevníkov priamo k vstupu na festival a po skončení programu na hlavných pódiách (1:30) bude pristavený pred hlavným stage-om. Permanentky na všetky tri dni budú na všetkých šesť jázd stáť 15 eur. Lístok bude možné zakúpiť aj priamo v autobuse, pričom cena jednej jazdy bude 4 eurá. Na facebooku plánujú priebežne zisťovať záujem o jej rozšírenie aj do ďalších regionálnych centier – od Považskej Bystrice po Piešťany. Predaj začne koncom týždňa.

CHATKY INOVEC
S konceptom vyššieho komfortu bývania začali organizátori minulý rok. Drevené chatky sa vypredali za pár hodín, tento rok za pár minút. Vlado Jurčák pripravil prvé chatky výlučne v produkcii festivalu a organizátori ich pomenovali podľa najvyššieho vrchu viditeľného z Trenčína – Inovec. Dvojmiestne Chatky Inovec sú mimoriadne útulné a cena chatky pre dve osoby na tri noci je 219 €.

-lt/Zdroj a Grafika: Tlačová správa Pohoda 2016/Foto: lt-

Populárne články