Connect with us

Aktuality

Poslanci chcú nahradiť Tamajku v dozornej rade TAVOSu, primátor s tým nesúhlasí

Published

on

Reklama
Reklama

Výmenu v dozornej rade Trnavskej vodárenskej spoločnosti navrhli na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí vo štvrtok 18. februára členovia Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch. Primátora mesta Miloša Tamajku by v prípade schválenia valným zhromaždením tejto akciovej spoločnosti mal nahradiť poslanec Jozef Malík (NEKA – Spoločne pre Piešťany). Poslanci prijali tiež uznesenie, aby primátor návrh v tomto znení predniesol na valnom zhromaždení TAVOSu. Miloš Tamajka s tým ale nesúhlasil a vyjadril sa, že uznesenie určite nepodpíše.

IMG_9752_resizePersonálne zmeny v TAVOS sa začali tým, keď mimoriadne valné zhromaždenie v polovici júna minulého roka odvolalo všetkých členov dozornej rady a nahradilo ich novými menami. Jej predsedom sa stal primátor Piešťan Miloš Tamajka a podpredsedom primátor Trnavy Peter Bročka. Zástupca najväčšieho akcionára  – (Trnava má v TAVOS-e približne 30-percentný podiel, ostatné akcie vlastnia mestá a obce v kraji) sa zároveň postavil proti pripravovanému rozdeleniu spoločnosti, ktoré malo podľa viacerých zdrojov „odčerpávať“ tržby.  Koncom júla sa zmenila aj časť predstavenstva, ktoré vedie staronový predseda Pavol Nižnánsky a v polovici augusta skončil vo funkcii generálny riaditeľ Radoslav Jakab. Vedením TAVOS-u bol poverený do výberu nového riaditeľa Ivan Ščasný.
Akciová spoločnosť na svojej web stránke ešte  8. septembra 2015 zverejnila informáciu o výberovom konaní na nového „generála“. Prihlásil sa doňho aj súčasný člen predstavenstva Ivo Foltín a  jeho menovanie odporučila výberová komisia, ktorej predsedom bol Miloš Tamajka.

Primátor Peter Bročka v novembri predložil poslancom piešťanského mestského zastupiteľstva list, v ktorom uviedol, že s kandidátom, ktorého vybrala komisia, nesúhlasí. Podľa neho navrhol najskôr vymenovať Iva Foltína do funkcie predseda dozornej rady Miloš Tamajka bez výberového konania, čo Bročka odmietol. Tvrdí tiež, že pri zasadaní predstavenstva, ktoré sa chcelo oboznámiť i s ďalšími kandidátmi, sa ho členovia Ivan Ščasný, Ivo Foltín a Ján Kučera zámerne nezúčastnili, aby nebolo uznášaniaschopné, hoci sa počas jeho rokovania nachádzali v budove. Primátor Piešťan sa obhajoval pred poslancami tým, že o výbere kandidáta rozhodla komisia zložená z členov dozornej rady, on nemal dôvod ho spochybňovať.

IMG_7486_resizePodľa Bročku však pánov Foltína a Kučeru navrhol za členov predstavenstva práve Miloš Tamajka a spoločne blokujú rozvoj spoločnosti, hospodáriacej s mnohomiliónovým majetkom. „Ako zástupca najväčšieho akcionára trvám na návrhu, nahradiť Foltína a Kučeru v predstavenstve a miesto nich navrhnúť ďalších akcionárov, starostov v poradí s najväčším percentuálnym podielom v TAVOS-e“ napísal v liste Bročka.

Reklama

Miloš Tamajka tvrdí, že súčasná situácia v TAVOSe je protiprávna, lebo predstavenstvo odmietlo menovať za generálneho riaditeľa kandidáta, ktorý vzišiel z výberu. Poslancov dokonca obvinil z klamstva a zavádzania, keď svoj návrh obhajovali stratou dôvery akcionárov. „Čo sa týka akcionárov, tí mi dali dôveru, pretože ma zvolili za člena dozornej rady a následne dozorná rada ma zvolila za predsedu,“ uviedol. Podľa poslanca Tomáša Hudcoviča budú mať práve akcionári posledné slovo, pretože oni schvaľujú členov dozornej rady: „Keď tam dôvera je, tak to zostane ako doteraz.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrimátora Miloša Tamajku podporil aj nový šéf oddelenia právnych a klientskych služieb Mestského úradu Pavol Vermeš, ktorý tvrdil, že poslanci prejudikujú rozhodnutie iného orgánu, na čo nemajú právo. Zastupiteľstvo však rovnakým spôsobom odporúčalo vlani v apríli valnému zhromaždeniu za člena dozornej rady Miloša Tamajku. Vtedy primátor takéto uznesenie podpísal.

20160220_154856-ad-, foto: L. Turňa, A. Drahovská

Populárne články