Connect with us

Aktuality

Podarí sa vírniku z Topoľčian doletieť do sveta?

Published

on

Reklama
Reklama

Slovenská firma JOKERTRIKE z neďalekých Topoľčian bola založená ešte v roku 2005 ako spoločnosť zaoberajúca sa kusovou a malosériovou výrobou CNC súčiastok. V jej portfóliu časom pribudli motorové rogalá a od roku 2012 vyvíjajú šikovní konštruktéri ďalšiu novinku, ktorou je nová Gyrokoptéra Joker. Tá svojim futuristickým dizajnom zaujala minulý rok na veľtrhu CIGAC 2015 v čínskom meste XIAN. Po lietajúcom aute tak má Slovensko ďalšieho nádejného reprezentanta v podobe vírnika, ktorý by svojím nadčasovým vzhľadom i technickými parametrami mohol zaujať svetový trh. Tento rok je plánovaná jeho certifikácia v Nemeckom zväze DULV a predajná cena jedného stroja by sa mala pohybovať okolo 80 000 eur.

gyrokopter_b_3fa15883749bc79d

Vírnik (autogíra, gyroplán, gyroplane, autogyro, autogiro) spolu s vrtuľníkom patria medzi rotorové lietadlá a ďalej sa členia na pozemné, vodné a obojživelné. Zatiaľ čo rotor helikoptéry je permanentne poháňaný motorom, rotor vírnika je poháňaný prevažne vzduchom prúdiacim pomedzi listy rotora. Vírnik je ideálnym kompromisom medzi ultraľahkým lietadlom a vrtuľníkom. Svoje uplatnenie nachádza nie len v športovom lietaní, ale aj v poľnohospodárstve a pri kontrole objektov. V leteckom zákone je definovaný ako motorové lietadlo ťažšie ako vzduch s rotujúcimi plochami uvádzanými do pohybu autorotáciou a jeho maximálna vzletová hmotnosť neprekročí 560 kg.

medium-virniky-xenon-26

Reklama

Konkurenčný stroj Zen 1 RST vyrábaný spoločnosťou Aviation Artur Trendak z Poľska sa predáva v cene od 49 900 do 85 000 eur v závislosti od príslušenstva. Vo svete je veľmi rozšírený vďaka dobrým letovým vlastnostiam pričom predvádzací let poľského stroja môžu záujemcovia absolvovať vo výcvikovom stredisku Slovenskej Federácie Ultraľahkého lietania na Kopánke v Trnave. Vírnik z Topoľčian by však mohol leteckú verejnosť zaujať najmä svojim dizajnom i preskleným kokpitom.

Spoločnosť JOKERTRIKE začala s vývojom vírnika nazvaného Gyrokoptéra Joker spolu s nemeckým partnerom MST ešte v roku 2012. Ich produkt nie je výnimočný len nadčasovým dizajnom, ale aj mnohým technickým vylepšeniam a cene, ktorá je výrazne nižšia od konkurenčných výrobkov. Je vyvinutý tak, aby spĺňal aj najnáročnejšie požiadavky na komfort posádky, ale aby súčasne vynikli jeho vynikajúce letové vlastnosti. Odklápacia kabína zaručuje pohodlné nastupovanie a vystupovanie, a veľká plocha krycieho plexiskla zase nerušený panoramatický výhľad pre posádku.

gyrokopter_b_a53fb76f5774227d

-lt/Zdroj: jokertrike.sk, virnik.sk/Foto: jokertrike.sk, virnik.sk-

Populárne články