Connect with us

Aktuality

Deň Zeme so sebou prinesie meteorický roj Lyrýd

Published

on

Reklama
Reklama

Medzinárodný Deň Zeme sa pravidelne oslavuje 22. apríla a tento rok pripadol na piatok. Práve vtedy by mal tiež vrcholiť prelet meteorického roja Lyríd z chvosta Thatcherovej kométy našou atmosférou. Ak ste fanúšikmi astronomických javov a pozorovaniu bude priať počasie, môžete si užiť prelety približne dvoch meteoritov za hodinu. Reálne bude Lyríd v atmosfére omnoho viac, v rozmedzí 10 až 15 za hodinu, ale kvôli jasnému mesiacu bude ich pozorovanie výrazne sťažené. 

Blízko hranice Lýry s Herkulom leží radiant meteorického roja Lyríd. Nazývajú sa aj Aprílové Lyridy, podľa dátumu maxima ktorý je 21. apríla. Činný je však celú druhú polovicu apríla, najviac medzi 16. a 25. aprílom. Jeho frekvencia môže byť až 90 meteorov za hodinu, najčastejšie je ich však len okolo 15.

Nebeské divadlo bude pokračovať aj 20. apríla až 21. mája, kedy bude zemskou atmosférou prelietať meteorický roj Eta Aquaridy pochádzajúci z chvosta Halleyho kométy. Intenzita meteorov by mala na severnej pologuli dosahovať 10 za hodinu pričom maximum by mal pripadnúť na 5. – 6. mája. Mesiac by mal byť  tomto prípade vo fáze novu a podmienky na pozorovanie by mali byť pri jasnej oblohe priam ideálne. Radiant tohto meteorického roja leží v súhvezdí Vodnár, blízko hviezdy Eta Aquarii, podľa ktorej je pomenovaný.

-lt/Zdroj: sk.wikipedia.org, interez.sk/Foto: archív-

Reklama

Populárne články