Úvod Koktail Na záhradníckej predstavia Biómy Brazílie

Na záhradníckej predstavia Biómy Brazílie

REKLAMA

Stredná odborná škola záhradnícka Piešťany, Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave a Portugalský inštitút pozývajú verejnosť na výstavu Biómy Brazílie. Vernisáž výstavy sa bude konať v piatok 22.4.2016 o 10:00 vo vestibule SOŠ záhradníckej na Brezovej ulici v rámci celodennej akcie Deň Zeme a Deň Zelených škôl Frog King Snow.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi
Dompek Pizza 2021

 

Krásy Brazílie môžete obdivovať do piatku 13.5.2016 vo vestibule SOŠ záhradníckej na Brezovej ulici. Viac informácií o brazílskych ekosystémoch, ako aj ich fotografie, nájdete na webovej stránke Brazílskych ekologických výrobcov – Organicsbrasil­.org

Brazília sa pýši najväčšou rozmanitosťou prírody na svete Official donggang download. Má šesť biómov: Amazonský prales, Cerrado, Caatinga, Atlantický les, Pantanal a Pampa. Biómy sú súbory ekosystémov, ktoré sa stabilne vyvíjajú a sú charakteristické určitým druhom vegetácie. V danom prostredí sa rôzne druhy života prispôsobujú prírodným podmienkam. Každý bióm má teda vytvorený vlastný súbor fauny, flóry a typu pôdy 차임벨 다운로드.

mapa biomyLegenda k obrázku: zelená – Amazonský prales, žltá – Cerrado, červená – Caatinga, modrá –Atlantický les, fialová – Pantanal, oranžová – Pampa

Najväčší bióm, Amazonský prales

Bióm Amazonského pralesa zaberá viac ako 4 milióny kilometrov štvorcových, čo predstavuje viac ako 40 % krajiny. Skladá sa z rôznych ekosystémov, ale primárnu časť tvorí dažďový prales. Medzi ďalšie ekosystémy patria lesy, sezónne lesy, igapo (zaplavené lesy), zaplavené polia, lúky, pasienky, horské vyvýšeniny a novovzniknuté formy prostredia 시를 잊은 그대에게 다운로드. S rozvojom a životom v pralese je úzko spätá rieka Amazon, najširšia rieka na svete.

Táto oblasť je zdroj guarany, ovocia açai či brazílskych orechov, známych ako para orechy. Ovocie buriti z paliem Moriche, pupunha, tucuman a marimar obsahujú vysoké množstvo karotenoidov, ktoré majú antioxidačné účinky.

Suchá zima a daždivé leto v Cerrade

Druhý najväčší bióm Cerrado tvorí asi štvrtinu krajiny Genuine for Windows 7. Vyznačuje sa otvorenými pastvinami s nižšími stromami a kríkmi. Cerrado má, rovnaké klimatické obdobia ako savana – suchú zimu a daždivé leto. Je považovaný za najúrodnejší región Brazílie, s veľkým poľnohospodárskym potenciálom. Región je vhodný pre malé aj väčšie farmárske projekty, ktoré rešpektujú prírodu a udržateľnú výrobu 창조의 법칙 다운로드.

Výnimočné ovocie a oriešky Caatingy

Caatinga je výhradne brazílsky bióm. Na savanských stepiach, ktoré tvoria väčšinu tohto územia, žijú iba také druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú odolné voči nepriaznivým podmienkam počasia a voči nerovnomerne padajúcim zrážkam. Môžete tam nájsť ovocné stromy, aromatické a liečivé byliny.

Palmy babassu patria, tak ako kokosové palmy, medzi stromy so širokým využitím 트위치 동영상 다운로드. Vyrába sa z nich palivo, jedlo (múka a olej), kozmetická zložka aj stavebný materiál. V lokalite rastie aj ovocie bacurizeiro, známe aj pod názvami platónia či bacuri. Má vysoký podiel vitamínu C, železa a fosforu. Využíva sa na výrobu rôznych korenín, nápojov, a v kozmetike na kožné problémy. Caatinga je tiež významným zdrojom kešu a karnaubských orieškov 엠씨더맥스 전집 다운로드. Med z tejto oblasti patrí medzi najvyhľadávanejšie na svete.

Vďaka súkromnému a verejnému sektoru poľnohospodárstva, sa v oblasti dobre darí ekologickej výrobe. Zavlažované farmy pozdĺž rieky São Francisco v obciach Petrolina a Juazeiro súčasnosti vyvážajú hrozno, mango, papáju a melóny.

Atlantický les je najohrozenejší

Bióm Atlantického lesa sa rozprestiera na veľkej ploche brazílskeho pobrežia 이누야샤 완결편 게임 다운로드. Vyskytujú sa tam preto rôznorodé lesné ekosystémy s veľmi odlišnými štruktúrami. To, čo ich však spája, je vplyv vlhkého oceánskeho vetra. V bióme rastie rastlina Yerba maté, bohatá na antioxidanty, minerály a vitamíny, z ktorej sa robí populárny čaj maté.

V tomto brazílskom bióme žije najviac ľudí, a preto je v krajine najohrozenejší Mamma Mia1 download. Pritom množstvo rastlín a živočíchov patria medzi endemické druhy, čo znamená, že sa nikde inde vo svete nevyskytujú. Napriek tomu, že pralesov v tejto oblasti neostáva veľa, dokáže tento bióm zásobovať vodou až 70 % populácie Brazílie.

Tisícky druhov rýb Pantanalu

Pantanal je zaplavená oblasť ovplyvnená široko rozvodnenými riekami, ktoré pritekajú z povodia Horného Paraguaja. Nachádza sa medzi oblasťami Amazon a Cerrado, vyznačuje sa jedinečnou flórou a faunou. Rieky sú domovom pre množstvo druhov živočíchov a rastlín, ktorých krása je hodná obdivu.

V bažinách riek sa plavia tisícky druhov rýb. Údajne sa ich tam nachádza viac ako vo všetkých riekach Európy. Mokrade Pantanalu sú zapísané v Zozname prírodného dedičstva UNESCO. Pantanal je zdrojom liečivých bylín a medu, ktoré sú vyhľadávaný pre svoje unikátne zloženie a blahodarné účinky pre ľudský organizmus.

Zelené pastviny Pampy

Pampa, ktorá sa nachádza na južnom cípe krajiny, je typická zelenými pastvinami, na ktorých sa zväčša chová dobytok. V oblasti sa stále viac rozvíja ekologická výroba cereálií, obilnín, mlieka a mliečnych výrobkov. Farmy sú sústredené najmä v menších mestách. Pri pobreží sú mokrade plné lekien, rákosia a bromélií. Pampa sa môže pochváliť aj lagúnou Pantos, ktorá je druhá najväčšia v Južnej Amerike. Vychýrené sú tiež regionálne vína a hroznové šťavy.

Zdroj: Organicsbrasil­.org, TS SOŠ Záhradnícka Piešťany

REKLAMA