Connect with us

Aktuality

Počas Cyrilometodských slávností na Valoch budú tiež dobývať bránu hradiska

Prežite na vlastnej koži slávnu históriu Veľkej Moravy na Cyrilometodských slávnostiach v Bojnej. Pripraviť sa môžete na nezabudnuteľný zážitok plný histórie, remesiel a zábavy. Už jubilejný 10. ročník Cyrilometodských slávností v Bojnej vám ponúkne jedinečnú príležitosť objaviť život Veľkej Moravy priamo na mieste archeologického náleziska Hradisko Valy.

Published

on

Hradisko Valy historická ukážka
Reklama

Cyrilometodské slávnosti prinášajú v sobotu 6. júna bohatý program pre všetky vekové kategórie. Deti sa môžu tešiť na školu písania v hlaholike, lesnú pedagogiku, dobové remeslá a lukostreľbu. Pre najmenších sú pripravené rôzne historické aktivity a dobové atrakcie. Dospelí si zase môžu vychutnať prezentáciu kuchyne našich predkov a sledovať prácu sokoliarov kráľa Svätopluka.

Hradisko Valy dobový súboj

Reklama

Na mieste nálezu najstarších kresťanských pamiatok na Slovensku sa uskutoční slávnostná svätá omša, ktorú bude celebrovať Mons. Jozef Jančovič, dekan Bohosloveckej fakulty UK Bratislava.

Pre zberateľov suvenírov bude veľkým lákadlom nová, unikátna 0 eurová bankovka, ktorú obec Bojná vydáva pri príležitosti 10. ročníka slávností. Bankovka zobrazuje monumentálnu vstupnú bránu na Veľkomoravské Hradisko Valy, pozlátené plakety z prenosného oltára a zvon z Bojnej – jeden z najstarších kresťanských zvonov v Európe. Motív bankovky zahŕňa aj vyobrazenie pápeža Františka so zvonom z Bojnej, ktorý vznikol počas generálnej audiencie 22. septembra 2021 vo Vatikáne.

Reklama

Zberateľská bankovka Bojná
Bankovka bude k dispozícii na Cyrilometodských slávnostiach 6. júla 2024. Distribúcia začne o 12.00 hodine po jej slávnostnom pokrstení a uvedení na európsky trh zberateľských bankoviek. Vstup na podujatie je zdarma, takže neváhajte a príďte si užiť deň plný histórie a zábavy.

Plagát Cyrilometodské slávnosti Bojná 2024

Hradisko Valy – Klenot Veľkej Moravy

Hradisko Valy je jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v strednej Európe, ktoré rekonštruuje osídlenie Slovanov priamo v prírode.

V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím. Obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Toto nálezisko je známe aj vďaka nálezu pozlátených plakiet a zvonu z Bojnej, ktoré patria medzi najstaršie dochované kresťanské pamiatky v Európe.

Archeologický výskum

Systematický archeologický výskum na Hradisku Valy prebieha od roku 2007 pod vedením Archeologického ústavu SAV a jedného z najvýznamnejších archeológov, Karola Pietu. Vďaka ich práci bolo objavených tisíce nálezov, ktoré pomohli pospájať množstvo historických faktov a vyrozprávať príbeh mocenského centra Veľkej Moravy.

Hradisko Valy dobová kuchyňa

TS Obec Bojná Foto: Obec Bojná

Populárne články