Connect with us

Aktuality

Piešťany hostia študentov z celého sveta – spája ich myšlienka olympizmu

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťany sú momentálne dejiskom jubilejného 10. medzinárodného fóra škôl, nesúcich v názve meno Pierra de Coubertina. Viac ako sto študentov z devätnástich štátov okrem spoznania zahraničných kultúr získa aj nové vedomosti, zasúťaží si v rôznych disciplínach a nadviaže priateľstvá. Piešťanskí gymnazisti tak majú od 29. augusta do 5. septembra výnimočnú možnosť stretnúť sa so svojimi vrstovníkmi z Austrálie, Veľkej Británie, Nemecka, Japonska, Zimbabwe, Juhoafrickej republiky, Kene, Malajzie, Ruska, Grécka, Argentíny či Brazílie.

IMG_1168_resizeGymnázium Pierra de Coubertina Piešťany je členom medzinárodnej siete stredných škôl nesúcich meno zakladateľa novodobých olympijských hier. Toto pomenovanie môže niesť len jedna škola v celej krajine a o čestný názov gymnázia v Piešťanoch sa najväčšou mierou zaslúžil jeho bývalý riaditeľ Ivan Luknár. V dvojročných intervaloch sa študenti týchto škôl stretávajú na medzinárodných mládežníckych fórach Pierra de Coubertina a základným princípom týchto stretnutí je podpora ducha novodobých olympijských hier, priateľstva a fair play medzi mladými ľuďmi.

IMG_0140_resize

Snímka 2Snímka 3unnamed (2)IMG_1157_resizeIMG_1152_resizeIMG_1154_resize

Reklama

Študenti už stihli v rámci programu ochutnať piešťanskú liečivú vodu, zaplávať si na Eve, absolvovať lekciu ľudových tancov, či navštíviť Balneologické múzeum. Dnes ich čaká výlet na Smolenický zámok a vo štvrtok o 19:00 pripravujú sprievod mestom v národných krojoch jednotlivých krajín a kultúrny program v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku.

IMG_1238_resize

„Som rád, že sa toto podujatie koná u nás a je zorganizované na takejto vysokej úrovni. Veľmi si vážim, čo robí pán Müller (predseda Medzinárodného výboru P. de Coubertina – pozn.red.) pre to, aby sa mohli študenti z celého sveta stretnúť. Prežijú množstvo zaujímavých vecí a následne môžu po návrate do svojich krajín šíriť olympijské myšlienky. Je dobré, že aj nová riaditeľka pani Miroslava Hanková si to vzala za svoje a veľmi aktívne pracovala na tohtoročnom stretnutí,“ povedal o podujatí bývalý riaditeľ gymnázia Ivan Luknár.

IMG_8585_resize

Snímka

IMG_1226_resize

Dôležitou súčasťou stretnutia sú diskusné fóra, na ktorých študenti v malých skupinkách rozoberajú témy viery, prekonávania mostov medzi národmi vďaka športu. Rozhovory študenti vedú aj o olympijských myšlienkach. Významnou časťou programu sú športové disciplíny, či už plávanie, beh, skok do diaľky, vodné lyžovanie, bicyklovanie, jazda na korčuliach alebo cross-country race. Vrámci športových zápolení padajú aj úctyhodné výkony. Napríklad v skoku do diaľky museli kvôli Hansovi- Christianovi Hausenbergovi dokonca posúvať odrazovú čiaru a napriek tomu, že skákal naboso, dosiahol vzdialenosť 7 metrov a 15 centimetrov.

IMG_1218_resize

IMG_1231_resize„Naša škola sa teraz zúčastňuje stretnutia po šiesty krát. Ja som bola so študentmi ako dozor na predchádzajúcich fórach v Rakúsku, Čechách, Grécku, Pekingu a Lillehammeri. Základnou myšlienkou týchto stretnutí je dať dohromady mládež z celého sveta a priviesť ich k tomu, čo propagoval Pierre de Coubertine, teda, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa,“ prezradila členka organizačného tímu, pedagogička na piešťanskom gymnáziu Miroslava Dubovská.

IMG_1182_resize

Tento rok sa na medzinárodnom fóre zúčastnia aj významné osobnosti, napríklad predseda Medzinárodného výboru Pierra de Coubertina Norbert Müller, synovec Pierra de Coubertina Ivan de Navacelle de Coubertin a projektová manažérka pre olympijskú výchovu v rámci Medzinárodného olympijského výboru Elizabeth Sluyter-Mathew.

IMG_8556_resize

„Cítim sa tu dobre, vyšlo nám počasie a príprava, dobrovoľníci a program v Piešťanoch sú na vysokej úrovni. Takisto ubytovanie a strava na Hotelovej akadémii sú veľmi dobré a účastníci sú tu spokojní. Dôležitou súčasťou podujatia sú športové disciplíny, diskusie, umelecké workshopy a je úžasné, že napríklad na včerajšej tanečnej lekcii ľudového slovenského tanca vytvoril pár chlapec z Kene s dievčaťom z Japonska. Medzinárodné porozumenie, komunikácia a spoznávanie rozdielnych kultúr je veľmi dôležité,“ povedal predseda Medzinárodného výboru Pierra de Coubertina Norbert Müller.

-lt/foto: lt, Juraj Brna, youth.forum.2015.coubertin.org-

Populárne články