Connect with us

Aktuality

Piešťanskí hasiči mali byť nevedomky zatiahnutí do podvodu

Published

on

Reklama
Reklama

Poslanci Národnej rady SR Gábor Grendel a Igor Matovič (OĽaNO) informovali na tlačovej konferencii o tom, ako mal podvodným spôsobom vzniknúť Slovenský zväz bobistov. Podvod spočíva podľa nich v tom, že profesionálni hasiči z Piešťan a Hlohovca sa stali členmi zväzu a športovcami, bez toho aby o tom tušili. Predseda zväzu Milan Jagnešák tvrdí, že k žiadnemu podvodu nedošlo.

Zákon o športe platný od roku 2016 hovorí, že športový zväz uznaný ministerstvom školstva musí mať najmenej sto registrovaných športovcov. Podľa Grendela bol Slovenský zväz bobistov uznaný za národný športový zväz, avšak takmer polovica z registrovaných členov nikdy v živote v boboch nesedela, nebola na pretekoch a ani netušila, že je registrovaným členom zväzu. Poslanec uviedol, že ide o profesionálnych hasičov z Piešťan a Hlohovca, bez ktorých by zväz nebol uznaný. Hasiči sa mali o svojom členstve dozvedieť až po dvoch rokoch, pričom ich mal kolega Ladislav Noskovič (podpredseda SZB) dodatočne žiadať o podpísanie čestných vyhlásení o členstve.

Hasiči podľa informácií z tlačovej konferencie podali trestné oznámenie a informovali o situácii ministerku vnútra Sakovú a prezidenta Hasičského a záchranného zboru Nejedlého. Tí podľa nich nekonajú. Disciplinárna komisia síce rozhodla, že veliteľ, ktorý sa mal v Piešťanoch dopustiť podvodného konania, má byť zbavený funkcie, ale nestalo sa tak. S dotknutým hasičom sme sa snažili skontaktovať, ten je však momentálne na pretekoch v zahraničí.

Podľa poslancov OĽaNO ak zväz vznikol podvodom, tak na peniaze, ktoré dostal na svoju činnosť od roku 2016 v objeme cez 400-tisíc eur, nemá právo. Navyše sa objavili podozrenia, že vyúčtovávané boli aj na účasť na pretekoch a sústredeniach na ľudí, ktorí tam nikdy neboli.

Reklama

Predseda Slovenského zväzu bobistov Milan Jagnešák pri telefonickom rozhovore uviedol, že tlačovú konferenciu nevidel, takže sa mu ťažko reaguje a máme poslať otázky písomne. Povedal však, že podľa neho nedošlo k žiadnemu podvodu a peniaze, ktoré zväz dostáva sú presne určené, na čo môžu byť použité.

S celou témou zaregistrovaných hasičov, ktorí o tom nevedia, prišla ešte v novembri vo svojej reportáži TV Markíza.

Tlačovú konferenciu poslancov Grendela a Matoviča so všetkými detailnými informáciami si môžete pozrieť tu.

-th- Ilustr. foto:  Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica 

Populárne články