Connect with us

Aktuality

Piešťanské užitočné koleso po víkende – jeden zničený bicykel a niekoľko „privatizácií“

Published

on

Reklama
Reklama

Projekt Piešťanské užitočné koleso, teda zdieľanie voľne zdarma dostupných bicyklov, má za sebou prvý ostrý víkend. Počas neho sa naplno prejavili neduhy, ktorých sa časť Piešťancov obávala. V nedeľu večer si záujemcovia na Teplickej ulici nemali, čo požičiavať. V stojane nebol žiaden bicykel. Dôvodom je „privatizácia“ niekoľkých bicyklov, ale vyskytlo sa aj „zničenie“ jedného modrého kolesa.

qrf

Za za prvých 24 hodín prevádzky si v piatok ľudia požičali bicykle 754 krát a spolu najazdili 718 km. Priemerný čas používania bicykla je 5 a pol hodiny. V sobotu došlo k poklesu na 460 výpožičiek a 631 km. V nedeľu to už bolo len 209 výpožičiek a 206 km.

„Dôvodom poklesu je „privatizácia“ niektorých bicyklov a nevrátenie do stojanu. Vo viacerých prípadoch sa „Piešťanec“ vráti v noci domov a bicykel nechá pred domom či v dome tak, že si ho už nikto nemôže požičať. Stalo sa to na Rastislavovej, na Teplickej pred Pentagonom, ale i inde. Niektoré bicykle sa stali teda neprístupnými a musíme ich dosledovať, niektoré skončili s defektom, či inou malou poruchou. Nateraz „nežije č. 5“, ktorý s poškodením niekoľkých častí skončil po nočnej jazde v priekope na konci Moravian,“ priblížil aktuálnu situáciu so zdieľanými bicyklami Martin Ondko zo spoločnosti Magna Energia, ktorá naivný bikesharing iniciovala a financuje.

Piešťanci v diskusiách na sociálnych sieťach písali taktiež svoje poznatky z víkendovej prevádzky. Videli ako sa na nich vozia bezdomovci, či opilci v centre okolo kostola. Rovnako sa vyskytli prípady, keď si deti zobrali zdieľané bicykle a svoje nechali v stojanoch. „Používanie bicyklov inými spoluobčanmi je základným princípom bikesharingu, tak ako používanie vozíkov v supermarkete, kde tiež môže s vozíkom chodiť ktokoľvek a ako dlho chce. Keď „trvalých“ užívateľov začnú bolieť z bicyklovania nohy, tak snáď ich dovolia používať aj iným. Držme si palce,“ hovorí s nádejou M. Ondko.

Reklama

rhdr

-th- Foto: Piešťanské užitočné koleso

Populárne články