Connect with us

Aktuality

Participatívny rozpočet skončil tento rok fiaskom

Published

on

Reklama

Od dnes mali občania Piešťan na webovej stránke mesta hlasovať za to, ktorý projekt participatívneho rozpočtu by sa mal podľa nich realizovať. Hlasovanie však nebude. Dôvodom je, že z 18-tich podaných projektov splnil podmienky iba jeden.

Participatívny rozpočet v Piešťanoch sa začal používať v minulom volebnom období od roku 2016. Smerovalo doň 20-tisíc eur, z ktorých sa mali realizovať každoročne dva projekty do 5000 eur a päť projektov do 2000 eur. Projekty navrhovali a vyberali sami občania. Realizátorom bola samospráva.

Reklama

Vďaka participatívnemu rozpočtu sú napríklad stolnotenisvové stoly v mestskom parku, nové okná v Materskom centre úsmev, cvičebné prvky na sídlisku Adam Trajan, pumpa na bicykle v centre mesta, zrkadlá na niektorých komunikáciach, ale i ďalšie.

Tento rok bol záujem občanov celkom slušný, keď podali 18 projektov. Podľa hodnotiacej komisie však 17 z nich nesplnilo podmienky participatívneho rozpočtu. Čo konkrétne, radnica zatiaľ nezverejnila.

Reklama

Jediný projekt, ktorý sa tak bude z participatívneho rozpočtu realizovať bez hlasovania verejnosti, je Vypracovanie projektovej dokumentácie na kanalizáciu (prípadne elektroinštaláciu) na objekte A. Hlinku 38/9/41 v Piešťanoch – za účelom zvýšenia štandardu hygienických zariadení v Materskom centre Úsmev. Jeho spracovanie by sa malo zmestiť do 5000 eur.

Vlani splnili podmienky štyri projekty. Dva do 5000 a dva do 2000 eur. Tým pádom aj bez hlasovania bolo jasné, že budú všetky zaradené na realizáciu. To vysvetľuje, prečo sa do hlasovania vlani zapojilo veľmi málo občanov. Z projektov sa však zrealizovali iba tri Petangové ihrisko Brezová, Zvýšenie tepelnoizolačných vlastností podlahovej krytiny v herni Materského centra Úsmev a Fitpark na Trajane. Projekt  Osvetlenie chodníka pri Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera radnica vlani nestihla zrealizovať. 

Čia chyba je, že záujem občanov klesá?

Nevyužitý participatívny rozpočet podľa iniciatívy Piešťanský okruh nie je chybou ľudí. Pred pár dňami na svojej FB stránke táto skupina aktívnych ľudí v Piešťanoch zverejnila komentár, v ktorom sa okrem iného píše: „Pri uvádzaní nového ročníka piešťanského participatívneho rozpočtu radnica vyhlásila, že v dôsledku neveľkého záujmu obyvateľov chystá zmeny. Nie však v propagácii alebo v práci s verejnosťou, ale v tom, že projekty bude môcť navrhovať aj mesto a jeho obyvatelia za ne budú (len) môcť hlasovať. Takáto pseudoparticipácia však, podľa nás, nie je riešením malého záujmu o participatívny rozpočet. Občanov by sme nemali obviňovať, že sú málo aktívni, ak si sami nesplníme svoje úlohy. S verejnosťou treba pracovať, vytvoriť výzve atraktívny vizuál a nastaviť motivujúcu kampaň pred aj po realizácii projektov. Za dobrými príkladmi nemusíme ísť ďaleko.“ Vzorom a inšpiráciou môže byť podľa Piešťanského okruhu Brno, Trnava, či Hlohovec.

 

-th-

Populárne články