Úvod Aktuality Participatívny rozpočet skončil tento rok fiaskom

Participatívny rozpočet skončil tento rok fiaskom

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Od dnes mali občania Piešťan na webovej stránke mesta hlasovať za to, ktorý projekt participatívneho rozpočtu by sa mal podľa nich realizovať 후레자식 다운로드. Hlasovanie však nebude. Dôvodom je, že z 18-tich podaných projektov splnil podmienky 즐거운 사라 다운로드. (otvorí sa v novej karte)">iba jeden.

Participatívny rozpočet v Piešťanoch sa začal používať v minulom volebnom období od roku 2016 고스트 11.5 다운로드. Smerovalo doň 20-tisíc eur, z ktorých sa mali realizovať každoročne dva projekty do 5000 eur a päť projektov do 2000 eur. Projekty navrhovali a vyberali sami občania 소스 세이프 2005 다운로드. Realizátorom bola samospráva.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Vďaka participatívnemu rozpočtu sú napríklad stolnotenisvové stoly v mestskom parku, nové okná v Materskom centre úsmev, cvičebné prvky na sídlisku Adam Trajan, pumpa na bicykle v centre mesta, zrkadlá na niektorých komunikáciach, ale i ďalšie re-shack weapon.

Tento rok bol záujem občanov celkom slušný, keď podali 18 projektov. Podľa hodnotiacej komisie však 17 z nich nesplnilo podmienky participatívneho rozpočtu Download the 2015 New Year card. Čo konkrétne, radnica zatiaľ nezverejnila.

Jediný projekt, ktorý sa tak bude z participatívneho rozpočtu realizovať bez hlasovania verejnosti, je Vypracovanie projektovej dokumentácie na kanalizáciu (prípadne elektroinštaláciu) na objekte A 강경옥 설희 다운로드. Hlinku 38/9/41 v Piešťanoch – za účelom zvýšenia štandardu hygienických zariadení v Materskom centre Úsmev. Jeho spracovanie by sa malo zmestiť do 5000 eur Download The Beginning of The Hero.

Vlani splnili podmienky štyri projekty 존윅1 자막 다운로드. Dva do 5000 a dva do 2000 eur. Tým pádom aj bez hlasovania bolo jasné, že budú všetky zaradené na realizáciu. To vysvetľuje, prečo sa do hlasovania vlani zapojilo veľmi málo občanov 워킹데드 시즌7 다운로드. Z projektov sa však zrealizovali iba tri Petangové ihrisko Brezová, Zvýšenie tepelnoizolačných vlastností podlahovej krytiny v herni Materského centra Úsmev a Fitpark na Trajane. Projekt  Osvetlenie chodníka pri Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera radnica vlani nestihla zrealizovať. 

Čia chyba je, že záujem občanov klesá?

Nevyužitý participatívny rozpočet podľa iniciatívy Piešťanský okruh nie je chybou ľudí. Pred pár dňami na svojej FB stránke táto skupina aktívnych ľudí v Piešťanoch zverejnila komentár, v ktorom sa okrem iného píše: „Pri uvádzaní nového ročníka piešťanského participatívneho rozpočtu radnica vyhlásila, že v dôsledku neveľkého záujmu obyvateľov chystá zmeny. Nie však v propagácii alebo v práci s verejnosťou, ale v tom, že projekty bude môcť navrhovať aj mesto a jeho obyvatelia za ne budú (len) môcť hlasovať. Takáto pseudoparticipácia však, podľa nás, nie je riešením malého záujmu o participatívny rozpočet. Občanov by sme nemali obviňovať, že sú málo aktívni, ak si sami nesplníme svoje úlohy. S verejnosťou treba pracovať, vytvoriť výzve atraktívny vizuál a nastaviť motivujúcu kampaň pred aj po realizácii projektov. Za dobrými príkladmi nemusíme ísť ďaleko.“ Vzorom a inšpiráciou môže byť podľa Piešťanského okruhu Brno, Trnava, či Hlohovec.

 

-th-

REKLAMA