Connect with us

Aktuality

Oldtimery z celého sveta sa stretnú v Piešťanoch na FIVA World Rally  

Published

on

Reklama
Reklama

Slovensko sa po prvýkrát predstaví ako hosťujúca krajina celosvetovej prehliadky a súťaže historických vozidiel. Podujatie s názvom FIVA World Rally 2016, nad ktorou prevzal záštitu aj slovenský prezident Andrej Kiska, by sa mala konať  7. – 12. júna. Účastníci sa stretnú v hoteli Thermia Palace a na programe majú aj návštevu pamiatok v okolí ako Bojnický zámok, Nitriansky hrad, Oponický kaštieľ, či prehliadka Volkswagenu v Bratislave a Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Stretnutie oldtimerov vyvrcholí prehliadkou a večernou šou na Kúpeľnom ostrove.    

Fédération Internationale des Véhicules anciens – FIVA  združuje nadšencov a obdivovateľov krásy automobilových veteránov už od roku 1966, kedy bola založená ako medzinárodná organizácia pre podporu pohybu historických vozidiel po celom svete. Svetové rally sa konajú každý rok v inej krajine, minulý rok sa majitelia historických vozidiel stretli vo Švajčiarsku. Slovensko bude toto výnimočné podujatie hostiť v roku 2016 po prvý raz.

Hlavným slovenským organizátorom podujatia je Automotoklub – Veteran Car Club Piešťany na čele s Jánom Horňákom „Tešíme sa na to, že privítame veteránistov z celého sveta a budeme im môcť ukázať nielen prírodné krásy, ale aj kultúru a typickú slovenskú pohostinnosť,“ uvádzajú organizátori na stránke www.fivawr2016.org.  Concours d´Élégance alebo Piešťanské zlaté stuhy, ktoré sa pravidelne konajú v podobnom termíne, si tak podľa šéfa klubu Jána Horňáka v tomto roku dajú pauzu a uvoľnia priestor prestížnej akcii.

zlate-stuhy2„Ponuku  od FIVA som dostal ešte pred piatimi rokmi, zvažoval som ju a minulý rok sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme,“ uviedol pre PNky Ján Horňák. „Po mojich skúsenostiach z predošlých ročníkov FIVA World Rally sme pripravení urobiť podujatie na svetovej úrovni, účastníci budú určite milo prekvapení.“ Zatiaľ je podľa neho o stretnutie v Piešťanoch mimoriadny záujem, účasť avízovali majitelia veteránov z rôznych kútov sveta ako napríklad Japonsko, Kanada, Amerika ale aj Argentína, Španielsko, Rakúsko či Česká republika. Uzávierka prihlášok je 15. apríla a zástupca organizátora si myslí, že záujem dokonca prekročí možnosti miesta. „S ohľadom na naše kapacity zrejme budeme musieť účastníkov vyberať. Počet vozidiel by nemal prekročiť päťdesiatku,“ myslí si Ján Horňák.

Reklama

letisko noc muzei lietadloZúčastnených čaká bohatý program, okrem pobytu v piešťanských kúpeľoch majú pripravenú jazdu do Bojníc, návštevu výrobného závodu Volkswagen v Bratislave, kde trasa zároveň povedie vinohradníckou oblasťou Pezinskej baby, ďalej si pozrú Nitriansky hrad a Oponický kaštieľ. Poslednou zastávkou by malo byť Vojenské historické múzeum v Piešťanoch a celý program vyvrcholí výstavou historických vozidiel pred hotelom Thermia Palace, kde plánujú organizátori aj sprievodné atrakcie pre návštevníkov. Celý program podujatia nájdete tu.

-ad-, Foto: archív PNky

Populárne články