Connect with us

Aktuality

Odbory sa o pohovoroch so zamestnancami dozvedeli až po ich začatí

Published

on

Reklama
Reklama

Zástupcovia odborov zamestnancov mestského úradu sa zatiaľ k organizačným zmenám na radnici nemali chuť vyjadrovať pre médiá, s argumentáciou, že ide o citlivé záležitosti. Nakoniec sme sa však s Pavlom Steineckerom z odborovej organizácie ZO SLOVES dohodli, že zodpovie aspoň na pár našich otázok.

Ako hodnotíte situáciu, že skúseným pracovníkom neboli ponúknuté adekvátne pozície, ale miesta ako kurič, upratovačka?

V čase, kedy pohovory začali, zamestnávateľ nedisponoval adekvátnymi pracovnými miestami pre týchto zamestnancov. Tieto miesta sa vyskytli až po odmietnutí niektorých zamestnancov, zobrať ponúkané miesta poverením, do výberového konania.

Prerokovalo vedenie mesta s odbormi plánované zmeny? Ak áno, tak kedy?

Reklama

Mesto plánované zmeny neprerokovalo, len predložilo organizačný poriadok na pripomienkovanie a oboznámilo písomne s organizačnou štruktúrou dňa 28.8.2015. Pripomienky, ktoré odbory mali k organizačnému poriadku, sme poslali. O jeho spracovaní si môže každý urobiť závery sám.

Boli zástupcovia odborov pri pohovoroch so zamestnancami? Vedeli ste, kedy sa konajú?

Odbory neboli informované o termíne pohovorov. Dňa 27.8.2015 prebiehali prvé pohovory, 2.9.2015 druhé kolo. Pri niektorých pohovoroch 2.9.2015 sa zúčastnila kolegyňa ale nie za odbory, skôr ako svedok, ktorého si vyžiadali spolupracovníci.

mestský úrad 2_resizeĎalším krokom, ktorý je radnica povinná podľa zákona urobiť – je prerokovanie výpovedí s odborovou organizáciou. Prvé výpovede podľa našich informácií už mesto poslalo a poverenie dostali aj noví vedúci oddelení. Na ich mená a kvalifikáciu sme sa opýtali aj hovorkyne úradu, na odpoveď zatiaľ čakáme.

O vyjadrenie sme požiadali i niektorých odchádzajúcich zamestnancov, situáciu však komentovať nechceli. Z nepotvrdených zdrojov sme sa ale dozvedeli, že sú aj takí, čo majú v pláne podať na svojho bývalého zamestnávateľa žalobu. Podľa nezávislého právneho zdroja ak preukážu, že náplň novovytvorených miest je totožná so zrušenými pozíciami, či prerozdelená medzi iných pracovníkov alebo, že výpovede z dôvodu nadbytočnosti boli účelové, môžu na súde uspieť.

Zástupcovia odborov nám poskytli aj pripomienky k  organizačnému poriadku, ktorých dali spolu až 21, niektoré z nich mesto zapracovalo už do nového znenia tejto právnej normy. Podľa našich informácií bola platná verzia OP vydaná k 11. septembru, na web stránke mesta Piešťany však stále figuruje pôvodné znenie z apríla tohto roku.

-ad-

 

Populárne články