Connect with us

Aktuality

V kauze predraženého CT padli prvé obvinenia

Published

on

Reklama

Vývoj v kauze nákupu predraženého CT pre Nemocnicu Alexandra Wintera v Piešťanoch sa pravdepodobne po takmer roku od medializácie pohne dopredu. Policajný vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenia voči ôsmym osobám pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Medzi obvinenými by mali byť podľa článku Denníka N okrem iných aj súčasná riaditeľka nemocnice Mária Domčeková, raper Ego – Michal Straka a ďalší členovia správnej rady. V prípade, že im bude dokázaná vina, trest sa bude pohybovať vo výške od 10 do 15 rokov.

DSC_7948

Reklama

„Na základe medializovaných informácií vydal dňa 3. novembra 2014 generálny prokurátor Jaromír Čižnár pokyn, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali okolnosti kúpy CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Za týmto účelom Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vydala dňa 5. novembra 2014 písomný pokyn Krajskej prokuratúre v Trnave. Následne vyšetrovateľ NAKA Prezídia Policajného zboru SR po zadovážení dôkazov dňa 10. februára 2015 začal trestné stíhanie pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Na základe výsledkov dokazovania po začatí trestného stíhania vyšetrovateľ PZ dňa 10. septembra 2015 vzniesol obvinenie 8 osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. V tejto chvíli bližšie informácie nebudeme špecifikovať, aby sa neohrozil priebeh vyšetrovania,“ uviedla v správe hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Kvôli prípadu predraženého CT už zo svojich funkcií odstúpil predseda parlamentu Pavol Paška, ktorého médiá spájali s dodávateľskou firmou predraženého prístroja – Medical Group, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá v čase verejného obstarávania pôsobila ako predsedníčka dozornej rady nemocnice. Rozdiel v sume, za ktorú mala nemocnica CT kúpiť a jeho vtedajšej trhovej cene, sa pohyboval vo výške 600 000 eur.

Reklama

domcekova1

„CT zariadenie a jeho parametre vysúťažené v tomto roku sú výsledkom zadaných súťažných podmienok a parametrov, ktoré museli uchádzači splniť a tie boli nastavené odborníkmi z odboru rádiológie pre potreby zdravotných výkonov, ktoré poskytujeme v našej nemocnici v súčasnej dobe, a ktoré plánujeme rozšíriť po sprevádzkovaní nového zariadenia,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Alexandra Wintera Mária Domčeková v novembri po medializácii celého prípadu.

Kauza piešťanského CT-čka hýbe Slovenskom od októbra 2014. Lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová vtedy upozornili na predraženú cenu obstarávaného prístroja od firmy Medical Group a nezákonne navýšený počet členov správnej rady. Za pravdu im vtedy dal súd, ktorý potvrdil, že zvýšenie počtu členov správnej rady je v rozpore so zákonom aj zakladacou listinou.

-lt- Zdroj: Denník N Foto: archív, Martin Palkovič, Richard Hesko

 

Populárne články