Connect with us

Aktuality

Od júna musia mať pas aj deti do päť rokov

Published

on

Reklama
Reklama

Rodiny, ktoré plánujú letnú dovolenku v krajinách mimo schengenského priestoru, by mali svojim deťom vybaviť cestovné pasy. Odporúča to ministerstvo vnútra s odvolaním na nové nariadenie Európskej únie, ktoré vstúpi do platnosti 26. júna.

[singlepic id=29151 w=320 h=240 float=right]„Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča,“ informovala Natália Hattalová z ministerstva vnútra.

Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ podľa nej zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané.

Ministerstvo však má signály, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru od 26. júna prestanú uznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča a budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. „Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako päť rokov vlastné cestovné doklady,“ dodala N. Hattalová.

Reklama

Rodičom preto ministerstvo odporúča, aby požiadali o vydanie pasov pre deti, v prípade, že plánujú po 26. júni s nimi cestovať mimo schengenský priestor. V Piešťanoch to môžu spraviť na Krajinskej č. 5 v každý pracovný deň okrem štvrtku. V utorok a piatok sú stránkové hodiny od 7.30 do 12.00 h, v pondelok do 15.00 h a v stredu do 17.30 h.

Pasy pre deti sa vydávajú aj v súčasnosti, pre deti do päť rokov majú platnosť dva roky. Správny poplatok je 8 eur. Otlačky prstov takto malým deťom neodoberajú a nie je potrebný ani ich podpis.

Text: ts/mp Foto: M. Palkovič

Populárne články