Connect with us

Aktuality

Obnova prírodného kina pokračuje, najbližšie sa bude hoblovať

Published

on

Reklama
Reklama

Po viacerých minuloročných brigádach nazvaných príznačne PKP – Prírodné kino Piešťany, ktoré inicioval aktivista, mestský poslanec a člen iniciatívy Spoločne pre Piešťany Michal Fiala, nadobudol areál prírodného kina novú tvár. Prác, ktoré zastrešovali občianske združenia Sĺňava, Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany a Mestské kultúrne stredisko, sa okrem dobrovoľníkov zúčastnili aj zamestnanci Služieb mesta a mestskí aktivační pracovníci. V rámci nich bolo odstráneného množstvo odpadu, vyčistená plocha hľadiska a kovové časti lavíc pripravili na osadenie nových dosiek. Práve povrchová úprava dreva, priamo na píle v Moravanoch nad Váhom, je na pláne už počas zimných mesiacov. U uplynulom období sa pracovalo aj na projektovej dokumentácii, potrebnej na realizáciu obnovy kina. Ďalším dôležitým krokom obnovy je vyčlenenie potrebných finančných prostriedkov v tohtoročnom rozpočte.20151130_130727_resize

„Na pílu do Moravian sa chystáme ísť v najbližších dňoch, aby sme mohli ohobľovať dosky na lavičky. Plánujeme urobiť dve alebo tri brigády štvorčlenných skupín, čo by malo stačiť na povrchovú úpravu dreva. Kvôli počasiu momentálne nemôžeme pracovať priamo v prírodnom kine, ale ak by mal niekto záujem zúčastniť sa, môže ma kontaktovať telefonicky, mailom alebo na facebooku. Na jar budú nasledovať ďalšie kroky obnovy,“ povedal o pláne na najbližšie obdobie Michal Fiala.

Prírodné kino

Poslankyňa a záhradná architektka Eva Wernerová, spolu s kolegami z iných oborov, v súčasnosti pracuje na príprave projektových dokumentácií potrebných za opätovné zfunkčnenie prírodného kina. Priamo v areáli by malo zostať osem z deviatich stromov, pričom jediný kus, ktorý je potrebné asanovať, je už odumretá drevina. Revitalizácia by mala prebehnúť na trávnatých plochách, hľadisko i chodníky okolo neho budú vysypané štrkom a pod premietacou plochou by malo vzniknúť pódium. Na nákup potrebnej premietacej a zvukovej techniky sa podľa slov riaditeľky Marty Jurčovej bude snažiť Mestské kultúrne stredisko získať prostriedky z audiovizuálneho fondu.

Reklama

foto-mucha-prirodne-kino-560x374

„Veľmi si vážim aktivitu našich poslancov a dobrovoľníkov v rámci projektu letného prírodného kina. Obnovu sme plánovali už pre ôsmimi rokmi, ale finančné prostriedky boli nakoniec použité na rekonštrukciu a digitalizáciu kina. Momentálne je areál vo vlastníctve mesta Piešťany a podľa môjho názoru je veľmi dôležité doriešenie vlastníckych práv s Mestským kultúrnym strediskom, aby sme mohli pripraviť program, zabezpečiť ľudí a samozrejme upraviť naše aktivity v KSC Fontána. Areál prírodného kina by sa dal po jeho dokončení využívať nielen na filmové projekcie, ale aj na koncerty či iné kultúrne podujatia. Tiež by mohol slúžiť pre Sochu piešťanských parkov a osobne by som bola veľmi ak by sa nám podarilo usporiadať rezbárske sympózium,“ povedala riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Marta Jurčová.

Momentálne prebieha príprava mestského rozpočtu, ktorý by mal zabezpečiť finančné prostriedky potrebné na stavebné a elektroinštalačné práce, dobudovanie chýbajúceho osvetlenia, rekonštrukciu premietacej plochy, úpravu vonkajších priestorov, chodníkov a tiež toalety. V prípade, že by sa veci podarilo realizovať podľa predbežného plánu, prírodné kino by mohlo začať plniť svoj účel už počas tohto roku. Jeho prevádzka by v takom prípade bola určite zaujímavým spestrením napríklad filmového festivalu Cinematik, ktorý sa stal po odchode Artfilmu do Košíc najväčším podobným podujatím v širokom okolí.

-lt/Foto: th, Eva Wernerová, Michal Fiala-

Populárne články