Connect with us

Aktuality

Nájde iniciatíva ešte „sedem statočných“ ?

Published

on

Reklama
Reklama

Téma Parlamentných volieb 2016 rezonuje Slovenskom aj viac ako týždeň po takmer kompletnom dopočítaní hlasov. Zákulisné rokovania i snaha o zostavenie vlády víťaznou stranou Smer – SD naberá na obrátkach a jej vznik sa javí čoraz reálnejší. Lídri strán Most – Híd a Sieť niekoľkokrát po sebe zmenili svoj postoj, týkajúci sa spolupráce s kabinetom Roberta Fica a ich predvolebné vyhlásenia už neplatia. Veľká skupina ich voličov aj časť poslancov z ich klubov sa tak cíti podvedená a na protest voči jednaniam vznikli hneď dve iniciatívy. Prvá zbiera podpisy pod názvom #NieVMojomMene, ďalšia nesie názov 10 slušných ľudí. Druhá menovaná vyzbierala počas jedného dňa viac ako 17 000 podpisov a ďalší signatári neustále pribúdajú. 

slušní

„Stačí presvedčiť 10 poslancov a vláda SMERu nebude. Presvedčiť ich môžeme len my. Spoločne. Smer a SNS majú teraz 64 mandátov a na získanie väčšiny im chýba ešte 12 poslancov. Most-Híd a Sieť majú spoločne 21 mandátov. Ak sa v týchto stranách nájde 10 slušných ľudí, tretia vláda Smeru sa nebude konať. Ukážme, že nám to nie je jedno! Voliči pravicových strán, špeciálne strany Most-Híd a Sieť, oslovte svojich poslancov a dajte im vedieť, že nám na našej krajine záleží. Pokiaľ je ešte čas. Traja slušní ľudia sa už našli!“ vyzýva iniciatíva 10 slušných ľudí.

Reklama

Poslanecký klub strany Sieť sa v uplynulých dňoch rozhodla opustiť hneď trojica poslancov, medzi ktorými sú Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík. Ak sa iniciatíve podarí získať dostatočný počet podpisov, mohli by sa k nim pod tlakom verejnosti pridať aj ďalší. V prípade, že by sa z klubov Sieť, Most – Híd alebo SNS našlo ďalších 7 poslancov, ktorí nepôjdu do spolupráce so Smerom, nová vláda by vznikla len veľmi ťažko.

„Lebo potrebujeme nájsť a potrestať ľudí, ktorí nás a naše deti oberajú o lepšie Slovensko. A to sa nedá, ak pri moci bude strana, počas ktorej sa za preukázateľné plytvanie verejnými zdrojmi iba presúvali zodpovední ľudia na iné „fleky“, a podozrivé zmluvy ostali naďalej v platnosti. Lebo potrebujeme sfunkčniť súdnictvo a to sa nedá so stranou, ktorá na ústavného sudcu navrhne notára. Lebo potrebujeme zlepšiť a zreformovať školstvo a to sa nedá so stranou, ktorá po štyroch rokoch svojej vlády odkázala protestujúcich učiteľov na ďalšiu vládu. Lebo potrebujeme zlepšiť a sfunkčniť naše zdravotvníctvo a to sa nedá s vládou, ktorá sa na protestujúce zdravotné sestry nielen vykašle, ale navyše na ne ešte podá trestné oznámenie. Potom, čo sama ohrozila poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Lebo zisky nesystémových a extrémistických strán jasne ukazujú na frustráciu z aktuálnej politickej situácie a po ďalšej prípadnej vlády Smeru to bude len horšie,“ znejú niektoré dôvody prečo by nemala vláda vzniknúť v zložení Smer – SD, SNS, Most – Híd a Sieť na stránkach iniciatívy.

Podpisy zbiera aj iniciatíva #NieVMojomMene, ktorá oslovuje najmä voličov či bývalých sympatizantov strany #Sieť, ale sú medzi nimi aj voliči Mostu – Híd. Podpismi dávajú ľudia najavo, že hovoria NIE koalícii so Smerom SD.  FB stránka iniciatívy za pár dní dostala už viac 10 tisíc „lajkov“ a za 8 hodín nazbierali 11 tisíc podpisov.

-lt/Foto: archív, facebook-

Populárne články