Connect with us

Aktuality

Na zastupiteľstve sa preberala téma letiska, pripravuje sa petičná akcia za jeho zachovanie

Published

on

Reklama

V Mestskej knižnici prebieha dnes 10. novembra 8. tohtoročné zasadnutie Mestského zastupiteľstva, viac ako tri hodiny diskutovali poslanci i prítomní hostia o budúcnosti Letiska Piešťany. Zdá sa, že likvidácia letiska v štýle „o nás bez nás“ je momentálne neodvratná, ale viacerí volení zástupcovia občanov deklarovali snahu zvrátiť celý proces a udržať prevádzku leteckej dopravy pri živote. Zástupcovia Seniorského parlamentu Piešťany deklarovali zámer zorganizovania petičnej akcie za zachovanie letiska. V prípade likvidácie by s veľkou pravdepodobnosťou prišlo o zamestnanie približne 70 ľudí, veľmi otázna by bola aj budúcnosť festivalov a ďalších podujatí, ktoré sa v priestoroch každoročne konajú. 

msz (1)

Reklama

Za zamestnancov letiska, respektíve Základnú organizáciu Integrovaného odborového zväzu vystúpila Emília Magulová. K otázkam ohľadom perspektívy letiska sa vyjadril Michal Toma, zástupca handlingovej spoločnosti Anius, ale svoje názory prezentovali aj zástupcovia Seniorského parlamentu, ktorí skloňovali aj tému petícia. K pálčivej téme sa vyjadrili aj viacerí poslanci. Viac informácií vám prinesieme v ďalšom článku.

„Jedna vec je podľa názoru Seniorského parlamentu Piešťany prvoradá a tou je zastaviť proces, ktorý je rozbehnutý a nastavený tak, že na najbližšom valnom zhromaždení nastane koniec spoločnosti Letisko Piešťany. Druhou vecou je samozrejme otázka toho čo ďalej, lebo keď sa nevyriešia otázky týkajúce sa hotovosti, manažmentu a ozdravného procesu, tak letisko skončí bankrotom aj svojím prirodzeným spôsobom. Seniorský parlament ako určitý reprezentatívny zástupca dôchodcov v Piešťanoch vyjadruje v našom otvorenom liste silné znepokojenie s aktuálnou situáciou na letisku. Chceme rozbehnúť petíciu na zastavenie procesu likvidácie,“ tlmočil názory Seniorského parlamentu jeho predseda Štefan Škulec.

Reklama

msz (7)msz (11)

Jiři Rais, podpredseda Seniorského parlamentu Piešťany, porovnal situáciu na letisku s prípadom Všeobecnej zdravotnej poisťovne a obrovským dlhom, ktorý v uplynulom období vyprodukovala. Odcitoval dokonca Ústavu Slovenskej republiky, konkrétne článok 32, ktorý obsahuje text “Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.. S príhovorom týkajúcim sa petície vystúpil Vladimír Šišovský, ktorý vyzval občanov, dobrovoľníkov, zástupcov médií a poslancov, aby pomohli v čo najkratšom čase zorganizovať zber podpisov, podporili ho a pomohli tak zabrániť likvidácii letiska.msz (24)

Letisko Piešťany generuje podľa textu zverejneného na webe Mesta Piešťany stratu už celých 10 rokov. Za tento čas sa vyšplhala až do výšky 1,7 milióna eur. Z týchto peňazí dlhuje až takmer 600 tisíc na nevyplatených odmenách pre členov predstavenstva a dozornej rady. Tento dlh stále narastá. Dvaja z troch členov predstavenstva majú mesačne poberať odmenu vo výške 700 eur, každý z troch členov dozornej rady sumu 550 eur. V minulosti boli odmeny ešte oveľa vyššie. Ešte na začiatku roka 2007 si predseda Predstavenstva nárokoval sumu takmer 1500 eur, člen predstavenstva viac ako 1300 eur, predseda dozornej rady viac ako 1100 eur, ostatní členovia dozornej rady okolo 1 000 eur. Navyše mal každý z nich nárok na 8-mesačné odstupné.

-lt/Zdroj: Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany/Foto: vv-

Populárne články