Connect with us

Aktuality

Na vežu Katarínky sa dostanete aj v septembri, ale len počas víkendov

Published

on

Reklama
Reklama

Počas prázdnin ste mali jedinečnú možnosť pri návšteve ruín kostola a kláštora Katarínka vystúpiť aj na vežu a pokochať sa krásnymi výhľadmi na okolie. Ak ste to nestihli nezúfajte, táto možnosť trvá aj v septembri, avšak len počas víkendov.

Veža na Katarínke bola počas letnej sezóny štandardne otvorená každý deň v čase 9.00-17.00 h so vstupmi približne každú celú hodinu.  V septembri a na začiatku októbra bude prístupná cez víkendy v sobotu od 9:00 h do 17:00 h a v nedeľu od 9:00 h do 15:00 h, samozrejme len za predpokladu priaznivého počasia. O ďalších možnostiach návštevy po po 8. októbri, budú „Katarínkovci“ ešte informovať.

Vstupy do veže sú možné len s 2 sprievodcami a v maximálnom počte 16 návštevníkov naraz. V nepriaznivom počasí musí byť veža uzavretá. Z týchto dôvodov nie je garantovaná jej 100% prístupnosť. 

Reklama

Na vežu môžu len deti vyššie ako 130 cm a iba v sprievode dospelého. Na jedno dieťa musí byť vždy jeden dospelý, vzhľadom na nutnosť neustáleho dohľadu a strmé schody až do výšky 30 m. Obmedzenie detí je z dôvodu strmých a dlhých schodov (náročnosť ako na rebríkoch). Výškové obmedzenie malých detí je okrem strmosti schodov aj kvôli výške okenných parapetov, resp. výške okraja vyhliadky. Menšie deti by ponad okraj nevideli nič a nemôžu sa zdvíhať na rukách.

Štandardná prehliadka trvá 25-40 min.

História kláštora sv. Kataríny siaha do prvej tretiny 15. storočia. Do tohto obdobia bola archeologickým výskumom datovaná kamenná gotická kaplnka v lesoch Malých Karpát na skalnatom návrší nad Dubovským potokom. Koncom 16. storočia sú zaznamenané údajné zjavenia sa sv. Kataríny istému pastierovi, ktorý na tomto mieste vytvoril v skale malú kaplnku – jaskyňu. V roku 1617 sv. Katarína mala zjaviť Jánovi Mancovi z Dechtíc, ktorý tu oral. Mladík Ján Apponyi, syn bohatého grófa z Jablonice, vedie pustovnícky život v jaskyni na tomto posvätnom mieste. Po násilnom odvlečení rodičmi domov na druhý deň umiera. Ešte dnes je uctievaný ako kandidát svätosti. V decembri roku 1618 majiteľ panstva, gróf Krištof Erdődy, vydal zakladaciu listinu pre kláštor františkánov. V roku 1619 v kláštore už bývali prví dvanásti mnísi.

Viac o pohnutej histórii Katarínky sa dozviete tu.-th- Zdroj: OZ Katarínka Foto: www.katarinka.sk, -th- Video: Andrej Klimek

Populárne články