Connect with us

Aktuality

Na most viac lavičiek a možno galériu, myslia si Piešťanci

Published

on

Reklama
Reklama

Na facebookovskej stránke Mesto Piešťany sa včera objavila výzva k občanom, aby povedali svoj názor na spestrenie Kolonádového mosta. Otázky, či by na moste privítali väčší ruch, prípadne hudobníkov, výtvarníkov alebo viac stánkov, napríklad aj s cukrovou vatou, vyvolali pomerne veľkú odozvu – skoro päť desiatok komentárov. Niektorí síce podobné aktivity považujú za výsmech a odkazujú mestu, aby sa radšej postaralo o čistotu na moste a jeho opravu, väčšina sa však zhoduje, že v jednoduchosti je krása, a na moste by mali byť suveníry, možno oblátky, a prípadne galéria umenia.

 

„VÁŠ NÁZOR NÁS ZAUJÍMA. V súčasnosti sa na mestskom úrade zaoberáme myšlienkou, čím spestriť Kolonádový most. Momentálne na ňom okrem zmrzliny, pukancov, oblátok, drevených hračiek a obchodov z textilom viac nenájdete. Privítali by ste tu väčší ruch? Hudobníkov, maľovanie na tvár, výtvarníkov, viac stánkov – napríklad s cukrovou vatou, suvenírmi a podobne?“ Tento status na FB stránke mesta podnietil Piešťancov k rôznorodým reakciám. Podľa viacerých, ak tam majú byť pouliční umelci, tak by bolo vhodné, aby sa striedali: „Možno by bolo dobré podchytiť kvalitných pouličných umelcov (nemyslím toho „Mexičana“ zo Spišskej Novej Vsi), aby sa tam striedali. Dnes tam je vynikajúci harmonikár.“ Ďalší odkazujú mestu: „Skúste ho očistiť, vymaľovať a odstrániť vtáčí trus…“ alebo: „Ja by som hlavne poprosil, odstrániť tie hrozné plastové kvetináče. Je to dehonestovanie celého diela, akým je most . Je to vrchol nevkusu a ten, kto to tam každý rok dáva, nech si to vystaví doma a neznechucuje tým ostatných. Ďakujem.“ Upozorňujú aj na opadávajúcu omietku, špinavé osvetlenie a podľa viacerých už mal byť, ako dominanta mesta, dávno opravený.

socha winter

Reklama

Obyvatelia si tiež myslia, že by bolo vhodné dať na most aj viac lavičiek a uvítali by aj príjemné posedenie pri káve: „Tiež sa pripájam za lavičky a kvety, možno cukráreň, kaviareň, sedenie pri zábradlí vo dvojici a pekné osvetlenie večer, cez deň slnečníky, v zime plynové stojany… nejaký hudobník, maliar tiež, ale všetko s mierou.“

Objavili sa aj ďalšie námety na zamyslenie ako kamera či osvetlenie: „Panoramatická webkamera, ako používajú zimné strediská. Umiestnená by mohla byť pred mostom na búdke ako je meranie výšky hladiny Váhu (prívod elektriny). Ak by bola otočná, tak by záber mohol začínať od pohľadu smerom na park, ďalej by pokračoval smerom doprava na Kaplnku, ďalej na barlolamača, ďalej na samotný Kolonádny most, na nábrežie Váhu s výletnou loďkou a končil by pohľadom na Krajinský most. Turistom by sme ukázali to naj, čo tu máme.“

„Mňa by potešilo, keby bol k rekonštrukcii mosta prizvaný veľmi dobrý architekt – odborník na osvetľovanie, možno nasvietiť aj piliere, možno svetlá zvýrazňujúce línie mosta umiestnené aj mimo mosta, možno nasvietiť časť hladiny alebo časti hladiny, možno sa pozrieť kam padajú tiene mosta v noci, ako to vyzerá odzrkadlené na hladine a podobne a nebola by z toho ani špina a ani by to nebolo počuť, ale mohlo by to vyvolávať pocity…“

Komentár pridala aj mladá výtvarníčka z Piešťan. Podľa nej by na moste mohla byť galéria súčasného umenia, ktorú by viedol odborník do 40 rokov so skúsenosťami v oblasti a ktorého by mesto vybralo transparentnou verejnou súťažou.

Viacerým sa návrh na stánky s cukrovou vatou zdal trochu pritahnutý za vlasy: „Keď cukrovú vatu, tak aj strelnicu s papierovými ružami a možno by sa tam aj malý reťazák zmestil…“ Navrhujú tiež odstrániť butiky a namiesto nich dať skôr obchody typu ÚĽUV alebo umelecké kníhkupectvo.

Jeden z komentárov, pretože bol vecný, inšpiratívny a podľa nás i zhrnul to podstatné, si dovolíme uviesť aj s menom a v plnom znení:

Juraj Štefanovič: „Ja považujem túto otázku, resp. vyjadrenie názoru občanov za pomerne „vtipné“, nakoľko také mesto, akým sú Piešťany, by malo mať takúto záležitosť poľahky vyriešenú. Na čo sú nám tie organizácie cestovného ruchu v PN? Natíska sa otázka – pracujú vôbec v Piešťanoch odborníci na cestovný ruch? Ak áno, myslím si, že takáto otázka by potom položená nebola, pretože ľuďom, ktorí sa do toho rozumejú, sa stačí ísť pozrieť do okolitých (i zahraničných) centier CR a načerpať inšpiráciu. Každopádne, ako občan Piešťan sa vyjadrím, pretože z polovice to možno vnímať ako fakt, čo chcú mať obyvatelia mesta na Kolonádovom moste, z druhej polovice ako fakt, čo by na Kolonádovom moste malo byť pre zvýšenie úrovne, atraktivity a vývoj turizmu v Piešťanoch. Ešte predtým, ako svoj názor vyjadrím, je tu prvý a najdôležitejší bod, a to:

kolonadovymosttitulka1

1. Nevyhnutná „rekonštrukcia“ Kolonádového mosta & vzhľad & starostlivosť – omaľovanie, skultúrnenie, osadenie lavičiek, namontovanie bezpečnostných kamier & monitorovanie, prevencia pred vandalizmom. Zvlášť barlolamač – cieľ turistov a „fotostánok“ by mal byť daný do reprezentatívnej a dôstojnej podoby a formy tak, aby bol čistý, fotogenický, atraktívny, príp. s nápisom.

2. Kolonádový most je (aspoň pre mňa) turistickým stredom/centrom Piešťan. Nie je to Karlov most v Prahe, mal by si zachovať svoju eleganciu a unikátnosť. Nepredstavujem si ho ako zaplnený/zaprataný most atrakciami, či umelcami…V jednoduchosti je krása…Otázny je pre mňa turistický vláčik, ale ten dosiaľ z externého uhľa pohľadu hodnotím pozitívne.

3. Jednoznačne – preč so všetkými butikmi, handrami a pod. Na Kolonádovom moste by mali byť ponúkané a predávané len turistické suveníry – magnetky, mapy, odznaky a pod. Veci typické pre mesto – stánky s oplátkami, z gastronómie bohatý výber zmrzliny (aby sme ľudí a turistov na moste udržali), pukance tiež nie sú na škodu – trebárs pre tie holuby. Ostatné veci, ktoré sú v súčasnosti na moste, možno ponúkať aj inde…Pochybujem, že si tam niekto kupuje handry… Nesúhlasím s cirkusovými či kolotočiarskymi atrakciami!

4. Nebránil by som sa umelcom, ale korigoval by som ich počet, resp. charakter. Sú ľudia, ktorým to môže vadiť. Niekto príde s nádejou vychutnať si deň/predpoludnie či popoludnie, sadne si na lavičku na moste a chce si vychutnať pokoj a niekto mu tam začne rovno pod nosom fidlikovať, resp. sa začnú umelci prezvukovať…Podľa mňa má Kolonádový most mnohokrát čaro aj v tom, že je tam ticho a kľud, človek sa dokáže uvoľniť.“

-red-

Populárne články