Connect with us

Aktuality

Morálka v politike? Debatovať o nej môžete s Branislavom Škripekom

Published

on

Reklama

Môže byť v politike niekto, kto má morálne zásady? Existuje morálka v politike? Čo je vlastne politika, ako funguje a ako by mala? Aj na tieto otázky budú hľadať odpovede účastníci stretnutia s europoslancom Branislavom Škripekomktorý prijal pozvanie OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Debata sa koná v piatok 3. októbra o 19:00 h na pôde Gymnázia sv. Michala Archanjela a vstup je voľný.

Definícií politiky je neúrekom. Mnohí prízvukujú známu myšlienku nemeckého politika a vojvodcu z 19. storočia Bismarcka: „Politika nie je exaktná veda… je to umenie možného“. Iní považujú politiku za plánovité, organizované a cieľavedomé sociálne konanie, ktoré je zamerané na vybudovanie, udržiavanie alebo zmenu spoločenského poriadku. Ďalší chápu politiku ako umenie spravovať veci verejné, resp. riadiť štát a realizovať jeho ciele.

Reklama

Politika môže byť tiež vnímaná ako úsilie o získanie moci, jej udržanie, alebo úsilie o získanie podielu na moci. Politika by však mala predovšetkým slúžiť všetkým ľuďom a nielen vybraným skupinám. Mala by vychádzať zo svojho gréckeho pôvodu politiké – umenie správy štátu – mesta a hodnoty ako pravda a morálka by jej nemali byť cudzie.

skripekMálokto možno vie, že europoslanec Branislav Škripek je   rodákom z Piešťan, aj keď detstvo prežil v Štúrove a Doľanoch. Po vojenčine pracoval ako ošetrovateľ postihnutej  mládeže   na Mokrohájskej ceste v Bratislave a chcel ísť  študovať   teológiu. V tom čase už pôsobil medzi  kresťanskými   skupinkami a od počiatku sa angažoval pri  vzniku   Spoločenstva pri Dóme sv. Martina. V roku 1996  podnietil   rozbeh verejných mítingov tzv. Stredy a začal  vydávať Informačník, ktorý sa neskôr zmenil na časopis  Nahlas.

Reklama

V roku 2000 spolu s ďalšími spolupracovníkmi a nadšencami založil občianske združenie Infocentrum, ktoré sa venovalo organizovaniu verejných kresťanských mítingov a práci s mladými ľuďmi. Popritom sa živil ako prekladateľ a tlmočník z angličtiny. Vstup do politiky nepokladá za konečnú zastávku. “Beriem ho ako možnosť robiť to, čo mám stále rád. Stretávať sa s ľuďmi, pomáhať im vnímať duchovný rozmer života a rozvíjať sa do osobnostnej zrelosti a efektivity,” tvrdí.

(inf, zdroj: Wikipedia) Foto: ht

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

Populárne články