Connect with us

Aktuality

Medená strecha z kaplnky v Moravanoch je fuč

Published

on

Reklama
Reklama

Krádež je najviditeľnejším problémom chátrajúceho kaštieľa, nie však najvážnejším. Národná kultúrna pamiatka je v katastrofálnom stave a nádej na jej záchranu veľmi malá.

[singlepic id=37585 w=520 h=340 float=center]

Medená strecha Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie z prvej polovice 18. storočia mizla postupne. Túto prístavbu kaštieľa vynovili v roku 2003, svojmu pôvodnému účelu však neslúžila. Spolu s celým objektom sa dostala do rúk dvoch Slovincov, ktorý sa o naše kultúrne dedičstvo nezaujímajú.

Starosta obce Peter Hulman na krádež strechy upozornil políciu aj pamiatkárov. Páchateľa sa však nepodarilo vypátrať.

Reklama

Veľkolepé priestory kaštieľa v Moravanoch nad Váhom donedávna slúžili výtvarníkom, konali sa tam napríklad maliarske sympóziá. Nevydarený predaj štátneho majetku dostal národnú kultúrnu pamiatku do patovej situácie.

V roku 2006 ju Slovenský fond výtvarných umení predal za 48,8 milióna korún spoločnosti ART hotel s. r. o. „za ktorou stál niekdajší neslávne známy piešťanský primátor Mrázik,“ píše v článku približujúcom históriu kaštieľa Miloš Marek z občianskeho združenia Comitatus. Firma Art Hotel tam chcela údajne ponúkať ubytovacie a reštauračné služby. „Opak bol však pravdou, vzápätí potom, ako sa stala jeho vlastníkom, ho za sumu 67 miliónov Sk predala dvom slovinským štátnym príslušníkom, Tahirovi Ametajovi a Andrejovi Plešivčnikovi z Ľubľany,“ dopĺňa Miloš Marek.

REKLAMA

Takmer okamžite po zmene majiteľov začal objekt chátrať. Neskôr odštartovalo exekučné konanie, ale prípadný nový majiteľ bude musieť do zdevastovanej stavby investovať nemalé prostriedky. Okrem toho štát stihol predať aj pozemky pod okolitým parkom. Ich vlastníkom je namiesto Obvodného úradu v Piešťanoch spoločnosť Estate Bratislava. To prípadnému investorovi ešte viac skomplikuje situáciu.

Z donedávna zachovaného kaštieľa, ktorý bol celé stáročia luxusným sídlom šľachty, bude pravdepodobne aj naďalej útočisko vandalov a zlodejov.

[nggallery id=2036]

Text: Martin Palkovič Foto: Martin Palkovič

Populárne články