Connect with us

Aktuality

Masový úhyn rýb zostáva záhadou

Published

on

Reklama

Začiatkom júna sa po rieke Váh plavili stovky uhynutých rýb. Zachytávali sa pri brehoch a zapáchali. Už vtedy bolo odborníkom jasné, že ryby zabil nedostatok kyslíka vo vode. Čo bolo jeho príčinou však dosiaľ nezistili.

[singlepic id=14977 w=320 h=240 float=right]Martin Lipka z Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Piešťany si pamätá, že podobne rozsiahly úhyn rýb zaznamenali aj pred štyrmi rokmi. Vtedy bol tiež príčinou nedostatok kyslíka, ale čo ho spôsobilo nepotvrdili ani výsledky z laboratórií. Tentoraz majú odborníci podobné zistenia.

Reklama

Viac než mesiac trvalo, kým analýza vzoriek z uhynutých tiel objasnila, že ryby netrpeli žiadnou vírusovou chorobou. Príčinou ich smrti bolo teda udusenie. „Všetky testy mali negatívny výsledok,“ povedal Ján Dlhý, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Nové Mesto nad Váhom

„Príčinou je súbeh viacerých faktorov alebo niečoho podobného. Takáto situácia sa totiž pravidelne opakuje. Vo vode sa nenašli stopy chemických ani biologických látok, ktoré znižujú obsah kyslíka,“ objasnila výsledky analýz vody Gabriela Ganse, vedúca Odboru inšpekcie ochrany vôd Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Podľa jej slov sa k prípadu musí zísť pracovná skupina, termín stretnutia však nevedela konkretizovať.

Reklama

[singlepic id=14976 w=320 h=240 float=left]Obsah kyslíka vo vode znižujú všetky látky schopné oxidácie. Je teda záhadou, prečo sa žiadna z nich v analyzovaných vzorkách nenašla. Ak odborníci naozajstnú príčinu úhynu nevyšetria, pravdepodobne sa bude znova opakovať.

Telá rôznych druhov rýb doplavilo na Sĺňavu začiatkom júna z úseku rieky medzi Novým Mestom nad Váhom a Hornou Stredou. Niektorí rybári vtedy hovorili o tom, že silné dažde vyplavili čističku v Novom Meste alebo spláchli z polí hnojivá, ktoré obsahovali zakázané látky. Škodu nevedeli oficiálne vyčísliť.

[nggallery id=817]

Autor: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články