Connect with us

Aktuality

Malá Vrbina – malý biotop veľkého významu

Published

on

Reklama

Najvýznamnejším prírodným faktorom, ktorý sa podieľal na formovaní územia mesta Piešťany, bola ešte v nedávnej minulosti rieka Váh. Pôvodnú vegetáciu, prispôsobenú daným prírodným podmienkam pred zásahom človeka, tvorili na tomto území prevažne lužné lesy a mokraďové spoločenstvá s bohatou flórou a faunou. Malá Vrbina medzi sídliskom Adama Trajana a poliklinikou je posledným pozostatkom lužného lesa priamo na území mesta. Už o týždeň o jej význame budú pri vstupe z oboch strán informovať náučné tabule.

[singlepic id=15326 w=320 h=240 float=left]Za realizáciou myšlienky náučného chodníka stojí Rastislav Gablovič s pomocou občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany a ďalších partnerov. O odbornú stránku informačných tabúľ sa postaral RNDr. Peter Tremboš. „Z parkov či lesov sa stávajú nelegálne skládky odpadu a namiesto toho, aby lákali ľudí, ich skôr odpudzujú. Preto je môj projekt, ktorý je spolufinancovaný Národným projektom Komprax z dotácií EÚ, zameraný na zviditeľnenie a vyčistenie lužného lesíka Malá Vrbina. O tejto lokalite sa v mestskom zastupiteľstve diskutuje už dlhšiu dobu. Vyzerá to tak, že je záujem pripraviť toto miesto pre developerské projekty. Dúfam, že osadením tabúľ o miestnej faune a flóre sa myšlienky otočia a kompetentní začnú uvažovať o tom, ako by mohli priniesť tomuto miestu zase život a pocit bezpečia,“ vysvetľuje aktívny mladík, Rastislav Gablovič. „Vytvorenie náučného chodníka malo naše združenie v pláne už dlhšie. Tešíme sa, že sa ho vďaka projektu, ktorý spracoval Rasťo, spoločnými silami podarilo zrealizovať,“ dodáva Jozef Malík, predseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany.

Reklama

wMala Vrbina

V súvislosti vytvorením náučného chodníka je pripravený program na utorok 10. júna. Najskôr sa dopoludnia od 10.00 h uskutoční brigáda, ktorej cieľom je vyzbierať odpadky a popoludní o 17.00 h  je priamo na tvári miesta naplánovaná prednáška o význame Malej Vrbiny a slávnostné odhalenie informačných tabúľ.

Reklama

Zdroj: TS Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany

REKLAMA

heaven rest

 

Populárne články