Connect with us

Aktuality

Lido ostrov ľuďom: Zvíťazil symbol túlavého Váhu

Published

on

Reklama

Hlavným kompozičným prvkom Lida by v budúcnosti mal byť červený múrik – symbol túlavého Váhu. Autorkami víťazného návrhu súťaže Lido ostrov ľuďom, ktorý v Piešťanoch vyvrcholil 15. októbra, sú študentky Fakulty architektúry STU Linda Duchovná, Alica Lehoczká, Martina Majorošová a Monika Slováková.

[singlepic id=21114 w=320 h=240 float=left]„Komisia zvažovala, či to prírodné prostredie zasypať atraktivitami a práve v tomto návrhu dievčatá prejavili najväčšiu citlivosť voči územiu Lida. Chceli zachovať to najkrajšie, ale vsadiť tam prvky, ktoré to sprístupnia rodinám, deťom, športovcom,“ povedala členka poroty Eva Wernerová o víťaznom návrhu.

Reklama

Favorit odbornej poroty sa nezhodoval s návrhom, ktorý dostal najviac hlasov od ľudí. Všetkých osem prác bolo vystavených počas celej soboty na Kolonádovom moste a okoloidúci ich bodovali. Najviac – 72 hlasov získala vízia Lida od študentiek z Nitry. Podľa Evy Wernerovej ľudia vybrali viac adrenalínový pohľad na riešené územie. Niektoré jeho prvky prišli porote ťažko realizovateľné.

[singlepic id=21119 w=320 h=240 float=right]Členka víťazného tímu Martina Majorošová povedala, že najväčším problémom, s ktorým sa pri riešení budúcnosti Lida stretli, bola neexistujúca kanalizácia. Preto navrhli koreňovú čističku odpadových vôd. „Ďalším problémom bola prehustená zeleň, tá by sa musela preriediť. Pri návrhu nových komunikácií vznikla hlavná myšlienka – červená línia,“ dodala M. Majorošová.

Reklama

Červený múrik bude podľa víťazného návrhu sprevádzať návštevníka po celom území Lida. Na začiatku by mal byť lúčny záhon, ktorého štyri časti symbolizujú ročné obdobia, ďalej bola navrhnutá exteriérová sezónna galéria, multifunkčné ihrisko a vyhliadka, pri ktorej sedí vodník Kriváh – postava známa z povestí o Piešťanoch.

[singlepic id=21113 w=320 h=240 float=right]Študentky architektúry taktiež počítali s chodníkmi pre cyklistov, peších aj korčuliarov. Lido chcú prepojiť s Kúpeľným ostrovom plťou.

Prednostka mestského úradu Denisa Bartošová pripustila, že v prípade realizácie sa môžu jednotlivé návrhy kombinovať, všetko to je však otázka peňazí. Tie budú musieť schváliť poslanci.

AKTUALIZOVANÉ: Prednostka MsÚ Denisa Bartošová potvrdila, že súťažné návrhy budú znova verejnosti prístupné. O presnom termíne a mieste ich prezentácie budeme informovať.

[nggallery id=1162]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články