Connect with us

Aktuality

Bielu palicu ignorovala pätina vodičov

Published

on

Reklama

Za dve hodiny prešiel nevidiaci Ľubomír Váry cez prechod na Hlbokej ulici viac než stokrát. Až dvadsať vodičov si jeho bielu palicu ani vodiaceho psa nevšimlo.

[singlepic id=20995 w=320 h=240 float=right]Aj v Piešťanoch sa dnes konala dopravno-bezpečnostná akcia pri príležitosti Svetového dňa bielej palice, ktorý si pripomíname 15. októbra. Aktivisti z Únie nevidiacich a slabozrakých slovenska, spolu s hliadkou dopravnej polície a nevidiacim Ľubomírom Várym od 9.00 do 11.00 h upozorňovali vodičov, aby si lepšie všímali ľudí s bielymi palicami. Policajti v uvedenom čase pokuty nedávali, ale za dve hodiny mohli vyzbierať až 1200 eur. Za tento priestupok hrozí sankcia vo výške 60 eur a dokonca aj zadržanie vodičského preukazu.

Reklama

„Chceme informovať vodičov, aby rešpektovali nevidiacich, ktorí dávajú signál pri prechádzaní cez cestu,“ povedal Ján Pastorek z Únie nevidiacich. „Keď sa nevidiaci postaví na kraj chodníka, dá signál, že chce prejsť mávaním bielou palicou. Vodič by ho mal zaregistrovať a zastaviť, aby mohol bezpečne prejsť na druhá stranu,“ vysvetlil J. Pastorek.

[singlepic id=20991 w=320 h=240 float=left]Vodiči svoje priestupky polícii najčastejšie vysvetľovali tým, že si chodca na prechode nevšimli. Jeden sa dokonca čudoval, prečo nevidiaci držiaci vodiaceho psa mával bielou palicou.

Reklama

Podľa Ľ. Váryho je najbezpečnejšie prechádzať cez semafory, na ktorých je zvuková signalizácia. Radšej neriskuje a pokiaľ si nie je istý, cez cestu ani neprejde.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=aJpRj55Tfow[/youtube]

[nggallery id=1155]

Text, foto a video: Martin Palkovič

Populárne články