Connect with us

Aktuality

Ľad je zradný, treba poznať zamrznutú vodnú plochu, na ktorú chcete vstúpiť

Published

on

Reklama

Niekoľkodňový mráz spôsobil, že prírodné vodné plochy začínajú súvisle zamŕzať. Ľad je však zatiaľ tenký a i keď už niektorí ľudia majú chuť obuť korčule a ísť sa popreháňať po Váhu, či Sĺňave, treba si ešte chvíľu počkať. Táto situácia je naopak ideálna pre hasičov a záchranárov, ktorí využívajú tieto dni na nácvik vyslobodzovania človeka, ktorý sa preboril do vody. Dnes a v nasledujúcich dňoch ich môžete stretnúť na Lodenici vrámci zimného cvičenia.

Ešte včera bola rieka Váh a Sĺňava zamrznutá iba pri brehoch. Dnes ráno po nočných mrazoch pod -10 stupňov Celzia už boli zamrznuté takmer celé plochy s výnimkou miest, kde voda viac tečie. Ľad však bol stále veľmi tenký na to, aby sa na ňom dalo bezpečne pohybovať.

Reklama

Pokiaľ chcete využiť na športové aktivity na ľade prírodnú vodnú plochu, mali by ste ti zobrať k srdcu rady záchranárov. „Treba poznať o akú vodnú hladinu ide. Iné je pohybovať sa na stojatej vode, ktorá je zamrznutá, iné na tečúcej vode. Treba sa pozrieť na zamrznutú vodnú hladinu, či nie je ľad popraskaný a treba vyskúšať pevnosť ľadu nejakým predmetom,“ vysvetľuje základy Júlia Kedrová z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

Ľad na vodných plochách je zradný preto, že bežný človek nevie odhadnúť jeho hrúbku. Na miestach, kde voda priteká a odteká býva ľad tenší. Rovnako platí, že tečúca voda zamŕza pomalšie ako stojatá. Ak sa rozhodnete ísť korčuľovať na prírodný ľad, určite nechoďte sami. V prípade, že sa prepadnete do vody, kričte hlasno o pomoc. Pri takejto nehode ide o sekundy. Je potrebné čo najskôr zavolať hasičov na čísle 150 alebo 112.

Reklama

Prípadný záchranca by mal v prvom rade myslieť na svoju bezpečnosť – mal by rozložiť svoju hmotnosť na čo najväčšiu plochu, najlepšie je ľahnúť si na brucho. Hasiči odporúčajú postihnutému pokúsiť sa zbaviť sa oblečenia, ktoré ho po nasiaknutí vodou ťahá smerom ku dnu. Čím viac sa snaží dostať na ľad, tým viac sa vyčerpáva. Osobu preto treba držať nad hladinou pomocou lana, konára, hokejky či oblečenia a, samozrejme sa pokúsiť vytiahnuť ju z otvoru von. Ak sa topiaci nachádza pod ľadom alebo v studenej vode viac ako zhruba päť minút, stráca vedomie a hrozí riziko smrti.

Text a foto: -th/vv-

Populárne články