Connect with us

Aktuality

Kto z Winterovcov príde a aký program ich čaká?

Published

on

Reklama

Už vo štvrtok 19. mája sa začne v Piešťanoch stretnutie rodinných príslušníkov  rodiny Winterovcov, ktorých predkovia vybudovali piešťanské kúpele. Stretnutia sa zúčastní minimálne pätnásť členov rodiny z USA, Francúzska, Nemecka a samozrejme zo Slovenska.

[singlepic id=13551 w=320 h=240 float=left]Hlavným bodom bude odhalenie busty Alexandra (Sandora) Wintera – otca piešťanských kúpeľov – pred hotelom Sandor Pavillon vo štvrtok 19. mája o 15.00 hod, ktorá je dielom výtvarníka Dávida Švorca. Atmosféru bude krátkym vystúpením dotvárať klavírny virtuóz Richard Rikkon. Na podujatí je podľa riaditeľky hotela vítaná aj široká verejnosť.

Reklama

Okrem toho Winterovci navštívia dopoludnia Hotelovú akadémie Ľudovíta Wintera. Tesne popoludní budú k dispozícii novinárom a večer sa zúčastnia vystúpenia skupiny Lúčnica na pozvanie Domu umenia.

[singlepic id=13552 w=320 h=240 float=right]V piatok 20. mája dopoludnia prijme členov rodiny primátor primátora mesta Piešťany, potom navštívia Balneologické múzeum. Obedovať budú v Kursalone na pozvanie primátora mesta. Popoludní o 15:30 h sa uskutoční slávnostný sprievod mestom na čele s Winterovcami, predstaviteľmi mesta a hosťami. Do sprievodu sa môžu zapojiť obyvatelia a návštevníci mesta. Sprievod bude vychádzať z hotela Sandor Pavillon, jeho trasa bude viesť cez Winterovu ulicu po sochu Barlolámača pri Kolonádovom moste. Potom rodina Winterovcov absolvuje s generálnym riaditeľom piešťanských kúpeľov Klausom Pilzom prehliadku Kúpeľného ostrova vláčikom. Prehliadka skončí pred hotelom Thermia Palace. V jeho záhrade bude vysadená čínska čerešňa na počesť návštevy Winterovcov.

Reklama

V sobotu 21. mája sa Winterovci zúčastnia slávnostného otvorenia medzinárodnej prehliadky Tradičné umelecké remeslá (pod záštitou manželky prezidenta SR). Zbytok dňa strávia v rodinnom kruhu, pričom mienia navštíviť aj hrob svojich predkov na piešťanskom cintoríne.

Kto z rodiny Winterovcov príde?

Catherine Ballo (vnučka Imricha Wintera, žijúca v Paríži)

Narodila sa v roku 1951 v Paríži, kde otec pracoval ako diplomat. Študovala jazyky na Sorbonne a v Bostone. Dlhé roky pracuje ako marketingová manažérka francúzskej firmy vyrábajúcej parfémy.

Blanka Ballo (vnučka Imricha Wintera, žijúca v Paríži)

Narodila sa v roku 1950 v Paríži. Vyštudovala informatiku a v tomto odbore aj pracovala. Od roku 1990 navštevuje často Slovensko. Je členkou Asociácie „DETI DUNAJA – LES ENFANTS DU DANUBE“, založenou Zuzanou Bojnanskou. Táto asociácia pomáha deťom z domovov a sirotincov.

Terence Pavel Winter (pravnuk Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Witnera, žijúci v USA v L.A.)

Narodil sa v roku 1974 v Chicagu v USA. Bakalársky titul výtvarných umení v odbore divadelného umenia získal na univerzite v Južnej Kalifornii. Veľa rokov pracoval ako herec, momentálne píše filmové a televízne scenáre. V súčasnoti píše scenáre pre americký televízny seriál s názvom „Hrad“. S manželkou Kymberli, ktorá je taktiež spisovateľkou a dvomi deťmi, žije v Los Angeles.

Donna Aureen Winter Farmer (pravnučka Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Wintera, žijúca v USA v L.A.)

Narodila sa v roku 1971 v Chicagu v USA. Bakalársky titul v odbore ekonómia získala na Carleton College v Minnesote Northfield. Krátko pracovala vo filme a televízii, posledných 15 rokov strávila produkovaním on-line marketingu a reklamných programov pre veľké globálne značky. Vydala sa za herca Cyrusa Farmera, s ktorým majú dve deti a žijú v Los Angeles.

Stephen Francis Winter (pravnuk Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Wintera, žijúci v USA)

Narodil sa v roku 1969 v Chicagu v USA. Študoval fotografiu a film na Inštitúte umenia v Chicagu a titul majstra zvláštnych umení získal na uv Newyorskej univerzite. Pracuje ako nezávislý filmový režisér, scenárista, producent a kreatívny konzultant. Tri jeho filmy mali svoju premiéru na filmovom festivale v Cannes.

Katarína Fratríková (pravnučka Ľudovíta Wintera, žijúca v Bratislave)

Narodila sa v roku 1954 v Bratislave, kde aj vyrastala. Jej matka Agnes Žužičová rod. Schulzová bola dcérou Márie Winterovej (Schulzovej). Skončila zdravotnú školu a pracovala 30 rokov v zdravotníctve. Momentálne pracuje ako opatrovateľka. V r.1968 cez letné prázdniny ako 14-ročná chodievala do nemocnice celý mesiac za svojim pradedom Ľudovítom Winterom a spolu s matkou mu pomáhali. 15. septembra 1968 bola poslednou z rodiny, ktorá bola s Ľ. Winterom predtým ako zomrel. Príde s dcérou Denisou a dvomi vnukmi.

Kristína Stankovská (vnučka Imricha Wintera, žijúca v Piešťanoch)

Narodila sa v Piešťanoch v  roku 1943. Je tretím dieťaťom Marianny Winterovej a JUDr. Eugena Majerčáka, vnučkou Imricha Wintera. Dvaja starší bratia, Juraj a Matej, v roku 1965 emigrovali do USA. Mladší brat Matej v USA v r. 1972 tragicky zahynul, Juraj na svoju starú vlasť zanevrel a nepríde ani na stretnutie Winterovcov. Matka Marianna Winterová mala ako 26- ročná ťažký úraz a bola pripútaná na invalidný vozík. Otec bol advokát firmy Alexander Witner a synovia a bol následne komunistami prenasledovaný. Rodine zobrali komunisti v roku 1953 rodinný dom. Kristína Stankovská chcela tiež odísť do zahraničia, no nedokázala opustiť svojich trpiacich rodičov. Napriek prekážkam v umožnení štúdia nakoniec vyštudovala Slovenskú vysokú školu technickú, odbor pozemné stavby a konštrukcie, v ktorom pracovala 26 rokov.

Andrej Schulz (vnuk Ľudovíta Wintera, žijúci v Bratislave)

Narodil sa v roku 1929 v Piešťanoch ako mladšie z dvoch detí manželov Pavla Schulza (*1902 – † 1978 v Nemecku) a mladšej dcéry Ľudovíta Wintera Márie (*1907- † 1945 v koncentračnom tábore). Andrej Schulz mal staršiu sestru Agnes (*1928 – † 1992 v Bratislave). Spoločne s rodičmi a starým otcom Ľudovítom Winterom bývali v dome Ľudovíta Wintera nazývanom „ Zelený Strom“ na dnešnej Winterovej ulici, kde prežili krásne detstvo. Krásne detstvo sa skončilo 5.1.1945, kedy bola ich matka Mária Schulzová, rod. Winterová odvlečená do koncentračného tábora, z ktorého sa už nikdy nevrátila. Ľudovít Winter bol tesne predtým taktziež odvlečený do koncentračného tábora, na jar 1945 sa mu z neho podarilo uniknúť. Vrátil sa do Zeleného Stromu a staral sa o svoje nešťastne osirelé vnúčatá. V roku 1949 Slovenský štát označil Ľudovíta Wintera za kapitalistu a vyvlastnil celý jeho majetok, tým aj “Zelený Strom”- rodný dom Andreja Schulza a jeho sestry.

Andrej Schulz so sestrou zostali bez domova a odišli do Bratislavy, kde študovali a kde A. Schulz dodnes žije. Pracoval ako pedagóg, od roku 1990 je dôchodca. Bol aktívny športovec, venoval sa stolnému tenisu. Nakoľko sa v rodine hovorilo viacerými jazykmi, vyučoval aj nemecký jazyk. V Bratislave sa v roku 1958 zoznámil so svojou manželkou Alžbetou Schulzovou, rod. Lörinczovou, ktorá mu navrátila pocit domova a s ktorou pred 2 rokmi oslávil krásnu zlatú svadbu.

Andrej Schulz po páde komunizmu zasvätil svoj život boju o zachovanie pamiatky na starého otca Ľudovíta Wintera. Od roku 1985 prispieval do rôznych časopisov článkami a fotografiami rodiny Winterovcov. Andrej Schulz poskytoval rozhovory pre médiá, napr. aj pre režiséra Dušana Trančíka pri tvorbe filmu o Ľudovítovi Winterovi. Svojimi vytrvalými žiadosťami dosiahol, že v roku 1990 bola na budove “Zeleného Stromu” odhalená pamätná tabuľa “Ľudovít Winter” od akad. sochára L. Polláka. Na žiadosť Andreja Schulza bola v roku 1991 hlavná ulica v centre Piešťan, dnešná Winterova ulica pomenovaná po jeho starom otcovi Ľudovítovi Winterovi. V rámci reštitúcie nebol Andrejovi Schulzovi a jeho sestre vrátený ich rodný dom “Zelený strom” na Winterovej ulici.

Andrej Schulz príde do Piešťan s manželkou a s dcérou Andreou a jej manželom fyzikom Arthurom Steinelom z Nemecka.

Danka Faguľová (pravnučka Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Wintera, žijúca v Trnave)

Je absolventkou Lekárskej fakulty hygienickej, Karlovej univerzity v Prahe, s atestáciou z hygieny a epidemiológie, čiže lekár hygienik. Je vnučkou Rózsi Winterovej, ktorá sa vydala za MUDr. Pála Veresa. Jej otec MUDr. Miloš Veres bol tiež lekárom.

Katarína Šmáliková

Juraj Veres

Lýdia Veresová

[nggallery id=734]

Autor: dm Foto: Archív hotela Sandor Pavillon

Populárne články