Connect with us

Aktuality

Vodu v piešťanských fontánach kontrolujú, kúpanie detí však neodporúčajú

Published

on

Reklama

O deväť fontán a tri pitné fontány sa starajú pracovníci Služieb mesta Piešťany. Štyri spustili do prevádzky 1. mája a ďalších päť v polovici mesiaca. V prevádzke majú byť do konca septembra, v prípade dobrého počasia aj do polovice októbra. Aj keď je kvalita vody vo fontánach kontrolovaná, kúpanie v nich neodporúčajú.

[singlepic id=13687 w=320 h=320 float=left]V Piešťanoch je mimo Kúpeľného ostrova funkčných deväť fontán. Skákajúca fontána na pešej zóne v Sade A. Kmeťa, fontána Príbeh prameňov na Námestí slobody, fontány pred hotelom Eden, pred Barlolámačom, pri Kruhovke, na ulici A. Dubčeka, dve v mestskom parku a fontána pri autobusovej stanici na Prednádraží spríjemňujú atmosféru Piešťan. Niektoré poznačil zub času a ich stav je skrytý za žltomodrými farbami náterov, stále sú však zdrojom osvieženia v sparných dňoch. Dopĺňajú ich tri pitné fontány, z ktorých sa môžete napiť a uhasiť smäd. Prvá je na pešej zóne pri VÚB Banke, druhá pred hotelom Eden a tretia v korunke páva pri Skákajúcej fontáne.

Reklama

„O fontány sa starajú štyria pracovníci Služieb mesta Pieťany a jeden externý pracovník na dohodu, ktorý zabezpečuje chemickú úpravu a analýzu vody vo fontánach. [singlepic id=13682 w=320 h=240 float=right]Náklady na ich prevádzku sú necelých 21-tisíc eur,“ hovorí Milan Nedelka, manažér strediska správy a údržby budov SMP. Tejto cene je zarátaná mzda zamestnancov, elektrická energia, vodné a stočné alej aj náklady na chemickú a filtračnú úpravu vody. Podľa vyjadrenia M. Nedelku sa voda vo fontánach pravidelne kontroluje, zabezpečuje sa jej chemická úprava, rozbory, kontroluje sa pH a tvrdosť vody avšak kúpanie detí v nich neodporúča nakoľko je voda chemicky upravovaná a nieje pitná.

Po rekonštrukcii pešej zóny, keď bola realizovaná fontána Príbeh prameňov na Námestí slobody, ale aj Skákajúca fontána, sa naplno preukázala tvrdosť piešťanskej vody. [singlepic id=13678 w=320 h=240 float=left]Nánosy vodného kameňa boli viditeľné predovšetkým na čiernom obkladovom kameni fontány na Námestí slobody a nepôsobili príliš esteticky. V roku 2008 boli do tejto fontány namontované dva zmäkčovače vody, ktoré stáli vtedy 143-tisíc korún. „Od roku 2009, keď sme prevádzku fontán na Námestí slobody a na pešej zóne v sade A. Kmeťa prevzali pod svoju údržbu a správu SMP, sa čistota a celková údržba výrazne zlepšila. Veríme, že občania mesta a návštevníci Piešťan si pri fontánach odpočinú a budú mať krásnu spomienku na Piešťany,“ vyjadril sa Milan Nedelka.

Reklama

[nggallery id=737]

Text a foto: T. Hudcovič

REKLAMA

Populárne články