Connect with us

Aktuality

Krvavý Mesiac

Published

on

Reklama

Na 15. júna 2011 si pre nás obloha opäť pripravila malé nebeské divadlo. Po východe Mesiaca, budeme môcť nad našim územím v prípade priaznivého počasia pozorovať časť úplného zatmenia Mesiaca.

[singlepic id=14971 w=320 h=240 float=right]Mesiac nad našim územím vyjde čosi po pol deviatej, to už bude časť jeho kotúča vnorená do tieňa našej Zeme. Maximálna fáza nastane približne o 22:15. Aj to však bude Mesiac nízko nad obzorom a bude sa nachádzať v západnej časti Mliečnej dráhy, ktorá bude vďaka nízkej intenzite Mesiaca pozorovateľná. Opäť tak ako pri januárovom zatmení Slnka aj tento úkaz je vhodný pre fotografov z dlhšími ohniskami objektívov. Mesiac sa bude nachádzať stále relatívne nízko nad obzorom, takže šanca zachytiť krajinu zaliatu mesačným svitom počas zatmenia je veľmi priaznivá.

Reklama

[singlepic id=14972 w=320 h=240 float=left]Zo zemského tieňa vyjde Mesiac orientačne okolo polnoci. Z polotieňa vyjde čosi po jednej hodine po polnoci nášho času. Na pozorovanie stačí malý turistický ďalekohľad, pohľad cez skutočný astronomický ďalekohľad bude však určite úchvatný. Ak ho doma nemáte môžete si ho rýchlo zakúpiť na ishope www.tromf.sk, alebo zájsť na ktorúkoľvek blízku hvezdáreň.

V priloženej schéme nájdete celý priebeh zatmenia, časy sú uvedené v stredoeurópskom čase, k letnému času je potrebné pripočítať ku každému údaju jednu hodinu.

Reklama

Autor: Peter Zbončák

REKLAMA

Populárne články