Connect with us

Aktuality

Krajský súd uznal rasový motív, rozsudok za zabitie vrátil do Piešťan

Published

on

Reklama

Dvaja mladíci z Maduníc obvinení z podnecovania rasovej neznášanlivosti a zabitia svojho spoluobčana sa opäť postavia pred Okresný súd v Piešťanoch.

[singlepic id=29297 w=320 h=240 float=right]„Krajský súd v Trnave dnes na verejnom zasadnutí čiastočne zrušil rozsudok Okresného súdu Piešťany vo výroku o vine a právnej kvalifikácii jedného zo skutkov a vo výroku o treste a v tejto časti vec vrátil súdu prvého stupňa,“ informovala Jana Horváthová, hovorkyňa Krajského súdu v Trnave.

Reklama

Dodala, že rozsudok bol zrušený v druhom bode obžaloby, ktorý sa týkal trestných činov zabitia a výtržníctva spolupáchateľstvom. Prvý bod, týkajúci sa výtržníctva a podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti zostáva v platnosti, vina je teda právoplatná.

Dôvodmi čiastočného zrušenia rozsudku je nejasnosť a neúplnosť skutkových zistení a potreba ich objasnenia, či vykonania ďalších dôkazov. Vec sa teda vracia na Okresný súd Piešťany.

Reklama

[singlepic id=29296 w=320 h=240 float=right]Ten v máji potrestal Františka B. (23) a Petera H. (18) odňatím slobody na 13 rokov za smrť Adreja Poláka († 63). Mladíci mali po vlaňajších Cibuľových slávnostiach napadnúť dôchodcu, ktorý sa vracal domov z obecných osláv. Muž zomrel o dva týždne neskôr na následky brutálneho útoku. Predtým podľa niektorých svedkov obžalovaní vykrikovali rasistické nadávky a vyhrážky.

Peter H. po dnšenom pojednávaní povedal novinárom, že je s rozhodnutím krajského súdu spokojný. V Maduniciach pritom násilie neutícha. Nedávno tam zbili náčelníka obecnej polície, ktorú zriadili krátko po smrti Andreja Poláka. Jeho dcéra na to reagovala: „Keď ich prepustia, kam do dospeje? To naozaj ďalšieho musia zabiť? Slušný občan tejto republiky má byť chránený od takýchto vagabundov.“

Viac vo videu Trnavského hlasu:

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=IEntbbybTOc[/youtube]

Text a foto: Martin Palkovič Video: trnavskyhlas.sk

Populárne články