Connect with us

Aktuality

Štrajk: Aj stredné školy zostanú vo štvrtok zatvorené

Published

on

Reklama

Najväčší štrajk učiteľov v histórii našej krajiny pocítia na vlastnej koži aj Piešťanci. Rodičia žiakov základných škôl musia vymyslieť na štvrtok 13. septembra náhradný program. Zatvorené zostanú aj stredné školy.

[singlepic id=25273 w=320 h=240 float=right]O účasti na celoštátnom štrajku rozhodovali zamestnanci. Zoznam štrajkujúcich materských a základných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti včera zverejnila radnica. Na úrade Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom stredných škôl, takéto informácie nemali. „Stredné školy nám nenahlásili či budú štrajkovať, alebo pokračovať vo vyučovaní,“ odpovedal na naše otázky hovorca TTSK Patrik Velšic.

Reklama

Účasť na štrajku nám však postupne potvrdili všetky piešťanské stredné školy. „Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany sa do štrajku zapojí, 13. septembra sa na škole nebude vyučovať,“ potvrdila zástupkyňa tamojších odborov Oľga Čúzyová. Riaditeľské voľno na tento deň udelili Milan Tupý zo Strednej priemyslenej školy elektrotechnickej aj Juraj Adamec zo Strednej odbornej školy technickej. Štrajkovať tam bude podľa jeho slov až 90% pedagogických pracovníkov. „Zamestnanci, ktorí sa do štrajku nezapojili budú plniť náhradné práce na pracovisku,“ dodal riaditeľ SOŠ technickej.

Podporu požiadavkám oborov potvrdili aj zamestnanci Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera, Strednej odbornej školy záhradníckej a Združenej strednej školy obchodu a služieb.

Reklama

Podľa Evy Tomíkovej z Gymnázia sv. Michala Archanjela sa ku štrajku pripojí aktívnou formou aj ich škola. Združenie katolíckych škôl Slovenska pritom podľa svojho stanoviska nesúhlasí s pripravovaným ostrým štrajkom zamestnancov školstva.

„Odmietame sa týmto spôsobom zachovať k našim deťom a rodičom. Štrajk nie je šport. Nestačí sa pridať k davu. Je to osobný postoj a nezdá sa to byť postoj katolíckeho učiteľa alebo vychovávateľa – odísť od detí, aby mi zvýšili plat… Potom sa k nim vrátim,“ píše sa v stanovisku, ktoré na webe Združenia katolíckych škôl Slovenska zverejnil jeho predseda Ján Horecký. Nedostatky akým sú napríklad nízke platy učiteľov je podľa jeho slov lepšie meniť aktívnou účasťou na správe vecí verejných.

„Dokedy budeme za almužnu vzdelávať celý národ?“ pýtajú sa na plagáte pripravenom na 13. septembra odborári. Odmietajú návrh štátneho rozpočtu v kapitole školstvo, nedostatočné mzdové ohodnotenie zamestnancov a škrtanie výdavkov v rezorte, ktorý „pomáha spoločnosť vyviesť z krízy.“

Text: Martin Palkovič Foto: gypy.sk

Populárne články