Úvod Aktuality Koronavírus vyprázdnil kalendár podujatí na leto, bude plný v septembri?

Koronavírus vyprázdnil kalendár podujatí na leto, bude plný v septembri?

REKLAMA
Esesko

Pretrvávajúca pandémia ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiaci zákaz usporadúvať hromadné podujatia, zamiešal karty mnohým organizátorom tradičných kultúrnych a športových podujatí. Kalendár akcií sa skoro vyprázdnil, niektoré boli úplne zrušené, iné posunuli dátumy konania. Zatvorené je kino aj Dom umenia. Tohtoročné leto v Piešťanoch tak bude zrejme oveľa pokojnejšie, ako zvyčajne 한영번역기 다운로드. Vynahradiť by nám to mohli jesenné mesiace, na ktoré sú okrem tradičných festivalov ako Victoria regia či Cinematik naplánované aj presunuté podujatia.

Mesto Piešťany v druhom tohtoročnom vydaní periodika Radnica informuje prinieslo tabuľku vybraných podujatí, ktoré sa v tomto roku neuskutočnia v plánovanom termíne 낭만에 대하여 다운로드. Na neurčito organizátori odložili napríklad Festival letectva, ktorý sa mal konať počas druhého májového víkendu. Dvojročné podujatie Zázračný oriešok Mestská knižnica mesta Piešťany presunula z mája na koniec septembra a začiatok októbra. Tradičné umelecké remeslá by sa mali konať v druhej polovici septembra. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, ktoré každoročne pripadne na prvý júnový víkend sa v tomto roku neuskutoční vôbec genius education textbooks. Rovnako ako prehliadka veteránov Piešťanské zlaté stuhy – Concours d’élégance.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Organizátori sa rozhodli zrušiť aj Cityfest, pôvodne plánovaný na koniec mája. „Vzhľadom k nepredvídateľnosti aktuálne sa vyvíjajúcej situácie s koronavírusom sme sa s ťažkým srdcom rozhodli podujatie Cityfest Piešťany 2020 zrušiť Yonsei University program. Po ročných prípravách a tvrdej práci celého tímu a nemalých investíciách to nerobíme radi, ale zdravie je na prvom mieste. Toto riešenie je v tejto situácii voči Vám aj našim blízkym to najzodpovednejšie. Preto si aj Vás dovoľujeme poprosiť, aby ste sa správali zodpovedne a aby sme spoločne prekonali toto ťažké obdobie zdraví a mohli sa spolu stretnúť pri ďalších podujatiach 빨간약 다운로드. Peniaze za lístky Vám budú vrátené v sieti ticketportal,“ uviedli na svojej facebookovej stránke.

Stíchol i Dom umenia

„Vážení návštevníci, v súvislosti so zamedzením šírenia respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 a na základe rozhodnutia Vlády SR sú plánované predstavenia v DOME UMENIA Piešťany s platnosťou od 9.3.2020 až do odvolania ZRUŠENÉ! V dňoch 20. apríla – 24. apríla 2020 od 12.00 do 15.00 hod. máte možnosť vrátiť v pokladni Domu umenia vstupenky, ktoré boli na tomto mieste zakúpené.  Pri vrátení vstupeniek získate späť plnú finančnú hodnotu,“ píše sa v správe na jeho webovej stránke. Od 9. marca sa už nepremieta ani v kine Fontána.

Augustový festival Grape zatiaľ čaká, ako sa situácia vyvinie. Jeho tím chce jasný verdikt oznámiť až koncom mája: „My, samozrejme, celú situáciu okolo pandémie sledujeme a konzultujeme aj s ďalšími festivalmi v Európe. Tá nie je dobrá, ale vzhľadom k tomu, že nikto teraz netuší, čo bude v auguste, stále živíme malú nádej. Prípravy zatiaľ prebiehajú bez zmien, lebo nemôžeme, samozrejme, nič vypustiť. Čas na konečný verdikt máme minimálne do konca mája, ale o všetkom aj tak pravdepodobne rozhodne vláda a krízový štáb, takže to nemáme vo vlastných rukách.“

Zmenu ešte nehlási ani festival Lodenica, ktorý sa pravidelne lúči s letom v campingu posledný augustový víkend. Na otázku jedného z návštevníkov, či sa Lodenica uskutoční, organizátori odpovedali: „Spravíme preto všetko aby sa uskutočnila.“

Kultúra smeruje do online priestoru

Niektoré podujatia sa namiesto zmeny termínu presunuli do online priestoru. Napríklad Noc literatúry bude vyzerať inak ako obvykle. „Síce neabsolvujete prechádzku po zaujímavých miestach v meste, kde by ste naživo stretli svoje obľúbené herečky a hercov, ale od 13. mája na tejto stránke postupne uverejníme videá s načítanými ukážkami textov európskych autorov,“ uvádzajú organizátori na FB stránke podujatia.

Rôzne workshopy, čítačky či hravé kvízy najmä pre deti, ponúka cez internet aj Mestská knižnica mesta Piešťany. Budova zatiaľ zostáva zatvorená. Program podujatí nájdu záujemcovia na webovej stránke kniznica.sk alebo detskakniznica.sk/zabavsa, či na FB stránke piešťanskej knižnice.

V kalendári kultúrnych podujatí sa zatiaľ nachádzajú významné podujatia, ktorých osud je ešte otvorený. Ako napríklad 15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik  v termíne 10. až 15. septembra 2020. Výkonný riaditeľ Tomáš Klenovský sa pre portál Kinema.sk vyjadril nasledovne: „Ak nám situácia neumožní festival zrealizovať, prikláňam sa k tomu, aby sme ho presunuli do „nášho“ klasického termínu o rok.“  

Patrí k nim aj Victoria Regia – Majstrovstvá Slovenska vo floristike, ktoré by sa mali uskutočniť v období od 23. do 27. septembra. Ďalej Parkfoto 2020 – výstava fotografií v plenéri, naplánovaný tradične na sobotu 26. septembra či obvyklé jesenné filmové festivaly ako Astrofilm 2020 s termínom konania 13-teho až 15-teho októbra a novembrový Eurotour Piešťany.

-red- Ilustr. foto: Radnica informuje, archív

 

 

REKLAMA