Connect with us

Aktuality

Kauza CT: Generálna prokuratúra zrušila všetky obvinenia

Published

on

Reklama
Reklama

Vo vývoji kauzy nákupu predraženého CT pre Nemocnicu Alexandra Wintera v Piešťanoch nastal další obrat. Po tom, ako bolo voči deviatim osobám v minulom roku začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu, je už všetko inak. Podľa portálu teraz.sk Generálna prokuratúra Slovenskej republiky zrušila obvinenia všetkým osobám, pretože bol porušený zákon v ich neprospech. Podľa hovorkyna GP SR však prípad ešte nie je uzavretý a trestné obvinenia môžu byť opäť vznesené.

IMG_4133_nemocnica

„Po preskúmaní príslušného spisového materiálu dospel prvý námestník generálneho prokurátora k záveru, že napadnutými uzneseniami bol porušený zákon v neprospech obvinených, a preto rozhodol o zrušení napadnutých uznesení. Všetkým obvineným bolo zrušené obvinenie, nakoľko zistené pochybenia sa vzťahujú aj na ostatných obvinených vzhľadom na zásadu axcesority účastníkov. Jedným z hlavných pochybení je nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody a to vzhľadom na nepoužiteľnosť znaleckého posudku. Uvedené rozhodnutie však nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vyčítal, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“ uviedla pre portál teraz.sk hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Kvôli prípadu predraženého CT už zo svojich funkcií odstúpil predseda parlamentu Pavol Paška, ktorého médiá spájali s dodávateľskou firmou predraženého prístroja – Medical Group, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá v čase verejného obstarávania pôsobila ako predsedníčka dozornej rady nemocnice. Rozdiel v sume, za ktorú mala nemocnica CT kúpiť a jeho vtedajšej trhovej cene, sa pohyboval vo výške 600 000 eur. Kauza piešťanského CT-čka hýbe Slovenskom od októbra 2014. Lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová vtedy upozornili na predraženú cenu obstarávaného prístroja od firmy Medical Group a nezákonne navýšený počet členov správnej rady. Hoci súd neskôr potvrdil, že zvýšenie počtu členov správnej rady je v rozpore so zákonom aj zakladacou listinou, k náprave zatiaľ nedošlo.

Reklama

-t/Zdroj: teraz.sk, 24.hod.sk/Foto: archív-

Populárne články