Connect with us

Koktail

Kvašáci vybozkávali takmer 2500 žiab, oproti minulému roku ich bolo výrazne menej

Published

on

Reklama
Reklama

Občianske združenie Kvas nadviazalo na tradičné environmentálne podujatie Pobozkaj ropuchu, ktoré sa koná od roku 1988. Prvou etapou bolo stavanie zábran, ktoré aktivisti spolu s dobrovoľníkmi a skautmi realizovali 13. marca. Samotný prenos obojživelníkov prebiehal v termíne od 26. marca do 5. apríla a bolo počas neho prenesených 2440 ropúch bradavičnatých, ďalej približne 50 skokanov a ropúch zelených. Minulý rok ich pritom bolo počas 11 dní takmer 7980. Príčiny podľa aktivistov treba hľadať v suchom počasí i zmene trasy tiahnutia. Dohromady sa na zbere a prenose žiab zúčastnilo 167 ľudí, pričom mnohí z nich boli deti navštevujúce krúžok v Zrnku a ich rodičia a deti zo Základnej školy Mojmírova. 

IMG_1272_resize

„Tohtoročná migrácia začala dosť neskoro, pretože stred marca bol veľmi chladný, najmä noci, kedy je ropucha aktívna. Celú migráciu poznačilo značné sucho, ropuchy využívali cestu cez pole so zábranami oveľa menej ako po predchádzajúce roky. Snažili sa ísť najmä z lesa po ceste od Výtokov, čo bolo pre ne ale oveľa nebezpečnejšie. Občianske združenie Kvas všetkým srdečne ďakuje za ochotu a pomoc. Od stavania zábran až po ich likvidáciu. Takisto aj vďaka Roľníckemu družstvu Moravany nad Váhom za pochopenie s našimi aktivitami na ich poli,“ napísala nám o tohtoročnom podujatí Hana Kalinová z občianskeho združenia Kvas.

IMG_1230_resize

Reklama

“Táto akcia sa robí asi od roku 1988, my sme sa do nej zapojili neskôr ako študenti a tento rok ju robíme po ôsmykrát samostatne ako občianske združenie Kvas. Robíme to kvôli ochrane obojživelníkov počas ťahu. Veľká časť z nich prežíva väčšinu života v blízkom lese, ale keď sa oteplí, zobudia sa zo zimnej hybernácie a tiahnu kvôli páreniu do jazera. Možno nevidíme nejakú konkrétnu spojitosť medzi nami a ropuchami, ale každý tvor má v prírode svoje miesto. Keďže sme narušili ich prirodzené prostredie, musíme im teraz zabezpečovať ochranu, aby sme ich stratou a vyhynutím nenarušili aj naše životné prostredie,” povedal ešte počas stavania zábran Aurel Rusnák z občianskeho združenia Kvas.

-lt/Zdroj: OZ Kvas/Foto: archív, OZ Kvas-

Populárne články