Connect with us

Aktuality

Kauza Centroom pokračuje, bremeno zatiaľ zostáva na pleciach vlastníkov

Published

on

Reklama

Mesto Piešťany v utorok 20. októbra vydalo výzvu, adresovanú správcovskej spoločnosti, vlastníkom bytov a zástupcovi vlastníkov bytov v budove Centroom, ktorou im nariaďuje vykonanie zabezpečovacích prác podľa rozhodnutia Stavebného úradu Piešťany zo 14. októbra. Ak tak neurobia do zajtra, hrozí im pokuta pre fyzické osoby 830 € a právnické viac ako 66 tisíc eur.

Zástupca vlastníkov Miroslav Nevoľný potvrdil, že nariadenie si osobne prevzali pri rokovaní s povereným vedúcim Oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta Ivanom Pauerom. „Výzvu sme dostali, včera sme do polnoci rokovali s našimi právnikmi. Aj dnes ideme na stavebný úrad, chceme sa poradiť, aké sú varianty, hľadáme zlatú strednú cestu,“ uviedol pre PNky Miroslav Nevoľný. Na otázku, či pripravujú nejaké projekty na sanačné práce, odpovedal, že sa vyjadrí k situácii až po ukončenia rokovaní.

Reklama

Podľa článku , ktorý publikoval portál správy.pravda.sk v utorok s názvom: V kauze Centroom zostali vlastníci totálne bezmocní sa podľa viacerých odborníkov zrejme s problémom budú musieť vysporiadať sami vlastníci, pretože legislatíva ich v podobných prípadoch nechráni. „Ak im konštrukčné chyby nekryje domová poistka, môžu iba, najlepšie hromadne, podať žalobu na toho, kto im byty predal. Súdny spor sa však môže ťahať veľmi dlho a vinník hľadať ťažko, napokon už ani nemusí existovať alebo môže byť nesolventný,“ uvádza pravda.sk.

 

Reklama

centroom (16)K tejto téme sa vyjadril aj vo viacerých televíznych vstupoch, naposledy v televízii ta3 v pondelok 20. októbra i predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov, profesor Vladimír Benko, ktorý na problémy so statikou Centroomu podľa viacerých zdrojov upozorňoval už pred piatimi rokmi. Okrem iného uviedol, že ak by boli všetky projektové či realizačné dokumenty vypracované podľa noriem, bezpečnosť budovy by mala byť jedna k miliónu. V prípade, že sa pri výstavbe príliš šetrí – na materiáli či práci odborníkov, môže prísť k situácii, kde sa bezpečnosť dostane až na pomer jedna k jednej, že stavba zlyhá. K podobnému prípadu zrejme došlo práve v Centroome, kde bola podľa statického posudku budova poddimenzovaná o 200 percent. V odpovedi na otázku redaktora, kto potom hmotne zodpovedá za vzniknuté škody, Vladimír Benko okrem iného uviedol, že záleží na zmluvných vzťahoch – či už medzi dodávateľmi stavby, projekčnou kanceláriou alebo na uzatvorených poistkách. V prípade, že ide o škody veľkého rozsahu, je možné hovoriť už aj o trestnoprávnej zodpovednosti.

Téme sa budeme naďalej venovať, zaujímať nás bude napríklad aj to, kto je zodpovedný za ochranu a bezpečnosť ľudí, ktorí sa pohybujú v okolí ohrozenej budovy. Kým dôjde k jej zabezpečeniu, ohradenie páskou podľa názorov našich čitateľov nestačí.

-red-, Použité zdroje: spravy.pravda.sk, www.ta3.com, ilustr. foto: archív PNky

Populárne články