Connect with us

Aktuality

Kajúca tryzna v Piešťanoch – kresťania chcú odprosiť za neprávosti spáchané na židovskom národe

Published

on

Reklama
Reklama

V MsKS Malej scéne sa 23. marca uskutoční smútočná tryzna za obete holokaustu. Súčasťou programu stretnutia bude akt kajúcnosti, pri ktorom zástupcovia kresťanských cirkví a spoločenstiev budú prosiť o odpustenie za hriechy predchádzajúcich generácií voči ľudu židovského národa počas druhej svetovej vojny.

Počas druhej svetovej vojny 23. marca 1942 sa z Piešťan uskutočnil pochod/odsun židovských dievčat, žien a matiek na železničnú stanicu a potom do Petržalky, odkiaľ boli deportované do koncentračných táborov v nacistami obsadenom Poľsku. Preto sme sa kajúca tryzna uskutoční práve v symbolický dátum 23. marca.

Ulice a obyvatelia Piešťan boli svedkami deportácie židovského obyvateľstva, arizovania ich majetku, podnecovania a rozširovania nevraživosti z rôznych dôvodov, psychického a fyzického šikanovania a množstva iných prejavov neznášanlivosti. Počas tejto doby vyšla na povrch chamtivosť, nenávisť, závisť, neodpustenie viacerých osôb, prejavov ľudskej malosti a úbohosti. Rovnako tak sa však ukázal aj charakter mnohých čestných ľudí, ich heroizmus, zmysel pre obetu a odvaha zastať sa a prichýliť nespravodlivo utláčaných. Slovensko má dnes naviac ocenených zástupcov „Spravodliví medzi národmi“ – Chasid umot ha-olam. Tento titul sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov pred holokaustom. Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých bola založená v roku 1963 pri pamätníku Jad va-šem a je vedená Izraelským najvyšším súdom.

Reklama

Kajúcou tryznou si chcú zástupcovia kresťanských spoločenstiev v Piešťanoch  priznať zlyhania predchodcov a otcov, ktoré poškvrňujú minulosť a vplývajú aj na prítomnosť. Každý, komu táto vec leží na srdci, je srdečne pozvaný zúčastniť sa kajúcej tryzny v srdci, aby sa v ňom  neprechovávala nenávisť voči žiadnej etnickej skupine, ale odpustenie a láska.

Začiatok akcie je naplánovaný na 15:00 h na Malej scéne MsKS na ulici A. Dubčeka 24 v Piešťanoch.

Štefan Patrik Kováč, ThLic

Populárne články