Connect with us

Aktuality

Juraja, patróna skautov si uctia v Nitrianskej Blatnici

Published

on

Reklama

Svätého Juraja skauti na celom svete uctievajú ako rytiera, bojovníka proti zlu a berú ho za svoj vzor. Členovia 80. zboru Piešťany si svojho patróna pripomenú spolu s kolegami z ďalších miest 28. a 29. apríla v Nitrianskej Blatnici na 21. ročníku skautských dní.

[singlepic id=23512 w=320 h=240 float=left]„Za posledný rok sme zažili veselé aj smutné chvíle,“ bilancovali piešťanskí skauti na benefičnom koncerte s názvom Spoločne môžeme pomôcť: „Začiatok sme mali žiaľ smutný, pretože nás opustil Jozef Runco Petríček, ale on by si určite želal, aby sme pokračovali v jeho šľapajách a o to sa aj snažíme.“

Reklama

Počas minulého roka vykonali veľa pozitívneho, vďaka čomu sa ich aktivity dostávajú stále lepšie do povedomia širokej verejnosti. V rámci akcie Tri dni pre hrdinov skrášľovali detské ihriská, zorganizovali indiánsky deň Tenskwatawa, pomáhali s rekonštrukciou hradu Kortálka a tradične, ako každý rok, priniesli do Piešťan Betlehemské svetlo.

„V lete sa konal tábor, cez ktorý však strašne pršalo. Museli sme používať gumáky, bolo veľa blata a humberto sme premiestňovali z jedného konca na druhý. Sme však nepremokaví, tak sme to hravo zvládli,“ zaspomínala skautka Cuca.

Reklama

[singlepic id=5946 w=320 h=240 float=left]Jednou z najdôležitejších aktivít tunajšieho zboru bola rekonštrukcia Skautského domu. Tá zabrala najviac času, ale za niekoľko mesiacov stihli svojpomocne opraviť a zariadiť dve miestnosti. „Máme v nich nové linoleá, sú vymaľované. Prebiehajú v nich už aj stretnutia všetkých detí,“ informovala skautka Jana Šmýkalová.

Ich aktivity ocenila aj radnica, keď si Anna Oravcová zo Slovenského skautingu prevzala z rúk primátora ďakovný list.

Zatiaľčo skautské hnutie vzniklo už v roku 1907 a v susednej Českej republike si dnes pripomínajú 100 rokov od prvého tamojšieho skautského tábora, Slovenský skauting je mladší. Prvý, maďarský oddiel na území Rakúska-Uhorska vznikol v roku 1913 v Komárne. Slovenské skautské oddiely boli založené až po roku 1918. Odvtedy bol skauting trikrát zakázaný, v roku 1938 fašistickým a v rokoch 1948 a 1970 komunistickým režimom. Už v decembri 1989 však skauti svoju činnosť obnovili aj v Piešťanoch a to najmä vďaka vlani zosnulému Jozefovi Runcovi Petríčkovi.

Text: Martin Palkovič

Populárne články