Connect with us

Aktuality

Skládku pri Hornej Strede zarovnali. Vzniknúť môže opäť

Published

on

Reklama

Čierna skládka, na ktorej sa koncom minulého roka našla mozaika z piešťanskej Kolonády už neexistuje. Miesto, kde sa predtým hromadil stavebný odpad Slovenský vodohospodársky podnik zarovnal do výšky terénu a zasypal štrkopieskom. Hrozí však, že odpad tam budú stavebníci, ktorí chcú ušetriť peniaze za odvoz, hromadiť opäť. V širšom okolí je hneď niekoľko menších skládok. Na brehoch Váhu sú pohádzané chladničky aj televízory.

[singlepic id=28673 w=320 h=240 float=left]Na časti mozaiky z piešťanskej Kolonády na čiernej skládke sme upozornili v decembri. Zo dňa na deň odtiaľ zmizli, ale ostatný stavebný odpad zostal. Jeho pôvodcov nie je totiž možné vypátrať.

Reklama

Prednostka OÚ ŽP Gabriela Kubičková neskôr potvrdila, že zasypávanie priehlbín približne na mieste skládky povolili na žiadosť Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). „O možnosť zásypu sme požiadali s tým, že zásyp bude vykonávať konkrétna firma a bude použitý iba vhodný materiál – zahlinené štrky a podobne. V žiadnom prípade nebolo možné použiť stavebný ani komunálny odpad,“ reagoval vtedy riaditeľ SVP Piešťany Milan Koščál.

Vznik skládok napriek tomu riešil obvodný úrad s vodohospodármi, ktorí v marci zabezpečili zarovnanie terénu v mieste skládky a zasypanie štrkopieskom. „Nebol to odpad komunálneho, ale stavebného charakteru, ktorý sa tam predtým aj tak vozil. Len tí, čo ho tam teraz vozili na to už nemali povolenie,“ vysvetlil Milan Koščál a dodal, že žiaden z odpadov, ktoré tam boli umiestnené neohrozuje spodné vody. Podľa jeho slov SVP Piešťany nemá prostriedky na to, aby čierne skládky odpratával. Ďalej dodal, že pracovníci obvodného úradu boli po zarovnaní na mieste a všetko skontrolovali. Napriek tomu vyjadril obavy, že skládka v týchto miestach začne vznikať opäť.

Reklama

[nggallery id=1593]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články