Connect with us

Aktuality

Čachtický hrad uzavrú najmenej na rok

Published

on

Reklama

Od mája bude minimálne dvanásť mesiacov verejnosti neprístupné bývalé sídlo Alžbety Báthory. Obec získala prostriedky z fondov Európskej  únie na jeho čiastočnú rekonštrukciu.

[singlepic id=27755 w=320 h=240 float=right]Presný dátum kedy príde k uzatvoreniu Čachtického hradu nevedela tamojšia starostka Anna Ištoková konkretizovať: „Predpokladám, že to bude zhruba od mája. Ešte stále sme v jednaní s dodávateľskou firmou. Dátum uzavretia zverejníme na webe.“ Stavebné práce podľa starostky potrvajú minimálne rok, v závislosti od toho, či sa podarí predĺžiť ju a vykonať aj ďalšie plánované opravy.

Reklama

Za obnovu hradu obec zaplatí o polovicu menej ako predpokladala. Najmenšiu cenu za požadované práce, 1 079 326 eur ponúkla vo verejnom obstarávaní firma zo Žiliny. Najväčšiu časť nákladov hradí Európska únia, ale opravy spolufinancujú obec aj štát. Počas nasledujúceho roka majú stavebníci zrekonštruovať a staticky zabezpečiť pôvodné hradné múry, domurovať niektoré ich vypadnuté časti a zastrešiť kaplnku aj ďalšie objekty. Hrad, ktorý preslávila Krvavá grófka chátra už vyše 300 rokov.

[nggallery id=1548]

Reklama

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články