Úvod Aktuality Čachtický hrad uzavrú najmenej na rok

Čachtický hrad uzavrú najmenej na rok

REKLAMA
Mlyny

Od mája bude minimálne dvanásť mesiacov verejnosti neprístupné bývalé sídlo Alžbety Báthory. Obec získala prostriedky z fondov Európskej  únie na jeho čiastočnú rekonštrukciu.

Presný dátum kedy príde k uzatvoreniu Čachtického hradu nevedela tamojšia starostka Anna Ištoková konkretizovať: „Predpokladám, že to bude zhruba od mája. Ešte stále sme v jednaní s dodávateľskou firmou. Dátum uzavretia zverejníme na webe.“ Stavebné práce podľa starostky potrvajú minimálne rok, v závislosti od toho, či sa podarí predĺžiť ju a vykonať aj ďalšie plánované opravy.

Anna Bal 2019
Domoss jun vseo

Za obnovu hradu obec zaplatí o polovicu menej ako predpokladala. Najmenšiu cenu za požadované práce, 1 079 326 eur ponúkla vo verejnom obstarávaní firma zo Žiliny. Najväčšiu časť nákladov hradí Európska únia, ale opravy spolufinancujú obec aj štát. Počas nasledujúceho roka majú stavebníci zrekonštruovať a staticky zabezpečiť pôvodné hradné múry, domurovať niektoré ich vypadnuté časti a zastrešiť kaplnku aj ďalšie objekty. Hrad, ktorý preslávila Krvavá grófka chátra už vyše 300 rokov.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

REKLAMA