Connect with us

Aktuality

Investor Therme parku: „Nevieme prečo primátor blokuje výstavbu“

Published

on

Reklama

Spoločnosť Z-Group už niekoľko rokov pracuje na tom, aby mohla v Piešťanoch neďaleko Sĺňavy vybudovať Therme park. Hlavným dôvodom naťahovania času bolo, že sa dlho nevedela dostať k potrebným povoleniam na odber vody z vrtu GTP-1, ktorý vybudovala. Dnes jej predstaviteľ hovorí, že keď už konečne majú všetky podklady, ktoré kto žiadal, ďalší proces blokuje piešťanský primátor Peter Jančovič. Ten sa k téme, vyjadril na septembrovom rokovaní zastupiteľstva. Na aktuálne otázky sekretariát primátora zatiaľ neodpovedal. 

Vlastimil Semela v novembri 2018 predstavil novinárom aktuálny plán Therme parku priamo na mieste výstavby

Investor plánuje vybudovať pri poliklinike areál s vonkajšími, vnútornými bazénmi a welness hotelom. Podľa vyjadrenia Vlastimila Semelu zo spoločnosti Z-Group, má byť celková suma investície takmer 50 miliónov eur. Zástupca firmy hovorí, že o vydanie územného rozhodnutia požiadal investor koncom októbra  minulého roka. V marci tohto roka Mesto Piešťany konanie prerušilo a vyhlásilo, že ak investor nedoplní požadované podklady, bude zastavené. Stavebný úrad žiadal predloženie rozhodnutia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorým bolo určené prieskumné územie a povolený geotermálny vrt, ďalej rozhodnutie o schválení záverečnej správy „Geotermálny zdroj Piešťany – vrt GTP-1“, teda povolenie k odberu geotermálnej vody, stanovisko Trnavského samosprávneho kraja k projektovej dokumentácii a taktiež právoplatné rozhodnutie na výrub drevín na priľahlých pozemkoch Slovenského pozemkového fondu.

Reklama

Vlastimil Semela dnes hovorí, že firma všetky požiadavky stavebného úradu splnila, napriek tomu stále nemá vydané územné rozhodnutie a nemôže pokračovať v krokoch smerujúcich k výstavbe Therme parku. „Územné rozhodnutie bolo úradníkmi napísané 23. augusta. Odvtedy leží na stole primátora, ktorý ho stále nepodpísal. Podľa nás na to nemá žiaden dôvod, všetko čo sa od nás požadovalo, sme splnili. Upozornili sme primátora listom, že ak nebude konať, budeme vec medializovať a ak to nepomôže, sme pripravení podať žalobu na súd. Naši právnici na tom už pracujú,“ povedal V. Semela, člen predstavenstva akciovej spoločnosti Z-Group.

Primátor vidí problém v parkovisku, ktoré má byť pod obchvatom, investor naopak nie 

Na aktuálny stav vydania územného rozhodnutia sme sa pýtali hovorkyne piešťanskej samosprávy Drahomíry Moretovej. Prisľúbila vyjadrenie, keď bude v práci kolegyňa, ktorá má územné rozhodnutie na starosti, zatiaľ však odpoveď na naše otázky neprišla. Primátor Peter Jančovič povedal pár slov k téme výstavby Therme parku na rokovaní mestského zastupiteľstva koncom septembra: „Čo sa týka Therme parku, ktorý tu bol sľubovaný, tak v tom návrhu pre územné konanie, okrem toho, že tam mali povolenie na dva metre potrubia, dva metre elektrickej prípojky odnikiaľ nikam, tak ďalšia záležitosť, ktorú sme tam našli je, že je tam navrhované dočasné parkovisko k takejto veľkej investícii. Nemyslíme si, že stavať Therme park s dočasným parkoviskom je dobrý nápad. Pretože chcú ho stavať v oblasti, kde je projektovaný obchvat, čo je v územnom pláne a z toho dôvodu chceli, že dočasné parkovisko. Ja si nemyslím, že je správne, aby sa schvaľoval takýto veľký objekt, bez vyriešenia trvalého parkovania. To znamená, že sme hovorili  s investorom, že my musíme hájiť aj záujmy mesta, aby nenastal v budúcnosti kolaps, ale hovorím, že zatiaľ je to v štádiu tom, že zatiaľ mali povolené dva metre vodovodnej prípojky a dva metre elektriky.“

Reklama

Pozemky, na ktorých má vyrásť Therme park vrátane parkoviska

V. Semela sa s primátorom Jančovičom stretol  v septembri spolu s projektantom. Podľa jeho slov sa mu snažili vysvetliť, že parkovisko, ktoré má byť postavené v ochrannom pásme potencionálneho budúceho obchvatu Piešťan, je v poriadku. „My v tom nevidíme žiaden problém, keďže  podľa vyjadrenia kraja, k realizácii tohto zámeru tak skoro nedôjde. Ak by raz v budúcnosti došlo k výstavbe, sme pripravení uvoľniť pre ňu miesto. Pôjde iba o vybudovanie oporných pilierov pre mostný objekt, čo nám uberie niekoľko parkovacích miest, ale naďalej sa tam bude môcť parkovať. Chýbajúce miesta potom doplníme inde,“ tvrdí V. Semela.

Investor chcel podľa vyjadrenia člena predstavenstva na jeseň tohto roka spustiť výstavbu, momentálne však pre chýbajúce územné rozhodnutie prerušila aj prípravu dokumentácie pre stavebné povolenie. Tým sa čas začiatku výstavby predlžuje. „Projektanti nemôžu robiť ďalej bez územného rozhodnutia. V ňom je množstvo pripomienok, ktoré musia zapracovať. Bez nich by niečo urobili a následne by to museli znovu prepracovávať, čo nemá žiaden zmysel,“ dodal V. Semela.

Text a foto: T. Hudcovič

Populárne články